Dodaj publikację
Autor
Justyna Chudy
Data publikacji
2013-06-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
96

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji ćwiczeniowej do klasy V lub powtórzeniowej do klasy VI.
 Pobierz (doc, 66,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji matematyki w klasie V szkoły podstawowej

Temat: Zamiana jednostek wagi.

Cele ogólne: doskonalenie umiejętności zamiany jednostek wagi.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

• ćwiczy umiejętność zamiany jednostek;

• zna nazwy i skróty jednostek wagi;

• doskonali umiejętność mnożenia i dzielenia przez 10, 100, 1000…

• rozwiązując zadanie tekstowe pamięta o potrzebie zamiany jednostek na jednakowe.

Metody pracy:

Lekcja ćwiczeniowa

Formy pracy:

• praca indywidualna ucznia z kartą pracy;

• praca parami;

• praca równym frontem całej klasy.

Środki dydaktyczne:

• waga z odważnikami;

• plansza z podstawowymi jednostkami wagi do zawieszenia na tablicy;

• dla każdego ucznia kartoniki przedstawiające zależności między podstawowymi jednostkami wagi (na pierwszej stronie 1 dag, na odwrocie 10 g; na pierwszej stronie 1 kg, na odwrocie 100 dag; na pierwszej stronie 1 kg, na odwrocie 1000 g; na pierwszej stronie 1 t, a na odwrocie 100 kg);

• karty pracy.

Przebieg zajęć:

I. Faza wprowadzająca:

1. Czynności organizacyjne – sprawdzenie obecności, zapisanie tematu lekcji.

2. Przedstawienie celów lekcji.

3. Przypomnienie nazw i skrótów podstawowych jednostek wagi (g, dag, kg, t)

II. Faza realizacyjna:

1. Wskazany uczeń używając wagi i odważników dokonuje zamiany 1 dag = 10 g.

2. Praca uczniów z kartonikami obrazującymi zamianę 1 dag = 10 g.

Układają przed sobą 3 kartoniki z napisami 1 dag, a następnie odwracają na drugą stronę i dodają 10 g + 10 g + 10 g = 30 g.

Analogicznie zamieniają 5 dag = 50 g, 6 dag = 60 dag, oraz odwrotnie: 80 g = 8 dag, 120 g = 12 dag

3. Wskazani uczniowie używając wagi dokonują zamiany 1 kg = 100 dag oraz 1 kg = 1000 g.

4. Uczniowie pracują z kartonikami obrazującymi te zamiany i rozwiązują przykłady: 3 kg = 300 dag, 5 kg = 5000 g, 12 kg = 12000 g, 600 dag = 6 kg, 4 000 g = 4 kg.

5. Nauczyciel przypomina zamianę 1 t = 1000 kg. Uczniowie rozwiązują ustnie kilka przykładów.

6. Praca indywidualna uczniów z kartą pracy.

7. Praca parami: uczeń zadaje 5 przykładów sąsiadowi z ławki, a następnie ocenia rozwiązanie.

III. Faza podsumowująca:

1. Zadanie uczniom kilku pytań sprawdzających poznane zamiany.

2. Zadanie pracy domowej.

Praca domowa:

1. Dokonaj zamiany jednostek:

a) 3 t = ……… kg

b) 7 000 kg = …….t

c) 8 kg = ………. dag

d) 400 dag = …..kg

e) 11 kg = …… g

f) 34000 g = ….kg

g) 3 dag = …..g

h) 700 g = ….. dag

2. Tomek ma 45 dag cukierków, a Ola ma 480 g cukierków. Które dziecko ma więcej cukierków?

3. * Zadanie dodatkowe na „+”: Napisz co to jest kwintal, przedstaw zamianę kwintali i ...