Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Grzelak
Data publikacji
2013-07-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
205

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji matematyki w klasie 5 - powtórzenie wiadomości o polach figur płaskich.
 Pobierz (doc, 90,5 KB)

Podgląd treści


Małgorzata Grzelak
 

KONSPEKT

LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE PIĄTEJ
 

Temat: Pola figur płaskich – powtórzenie wiadomości

Cele lekcji:

Uczniowie:
- utrwalają wiadomości na temat poznanych wielokątów i opisują ich własności
- obliczają pola powierzchni różnych figur płaskich
- operują różnymi jednostkami długości i pól powierzchni
- budują różne wielokąty z innych figur o takim samym polu – opisują uzyskane figury, nazywają je, wdrażając się do operowania językiem matematycznym.
- uczą się pracy w zespole

Metody:
- pogadanka, pokaz, obserwacja, rozwiązywanie zadań – ćwiczenia

Formy pracy:
- Praca w grupach, indywidualna i z całą klasą

Środki dydaktyczne:
- prezentacja multimedialna,
- komputer (krzyżówka w Excelu),
- kartki z zadaniami,
- kartonowe, kolorowe kwadraty,
- nożyczki, pisaki

Literatura:
Podręczniki do klasy V:
- Matematyka 5,
- Matematyka 2001,
- Matematyka wokół nas,
- „I Ty zostaniesz Pitagorasem”-materiały pomocnicze do nauki matematyki dla klasy 5
- „Dydaktyka matematyki” Helena Siwiec.

Przebieg lekcji:

Czynności wstępne:
- sprawdzenie obecności
- kontrola i ocena pracy domowej

Lekcja właściwa:

1. Zapisanie na tablicy tematu lekcji
2. Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji

Nauczyciel przedstawia uczniom plansze z figurami.

Polecenie:

Nazwijcie narysowane poniżej figury. Jeśli to możliwe, podajcie więcej niż jedną nazwę

Romb, równoległobok, trójkąt prostokąt , równoległobok

trapez równoramienny równoległobok, trapez deltoid, latawiec

Nauczyciel rozpoczyna zdanie, uczniowie muszą dopowiedzieć dalszą część zdania na podstawie wiadomości zdobytych na poprzednich lekcjach

Dokończ zdania: (n)-nauczyciel, (u) -uczniowie

a) (n) Przekątne w rombie (u) przecinają się pod kątem prostym i dzielą się na pół.

b) (n) Prostokąt jest to (u) czworokąt, który ma cztery kąty proste.

c) (n) Kwadrat jest to (u) prostokąt o równych bokach.

d) (n) Równoległobok jest to (u) czworokąt, który ma kąty naprzemianległe równe.

e) (n) Romb jest to (u) równoległobok o równych bokach.

f) (n) Trapez jest to (u) czworokąt który ma co najmniej jedną parę boków równoległych

3. Rozwiązywanie zadań w grupach

Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy. Każda z nich dostaje kopertę z zadaniem.
Mają 10 minut na rozwiązanie, następnie przedstawiciel każdej grupy prezentuje klasie rozwiązanie.

GRUPA 1

ZADANIE: Rozetnijcie otrzymane kwadraty wzdłuż przekątnych. Z otrzymanych trójkątów ułóżcie inne znane wam figury geometryczne tak, aby nowa figura składała się z czterech trójkątów tzn. z całego kwadratu. (Nowej otrzymanej figurze nadajcie nazwę. Co możecie powiedzieć o polach tych figur?)
Rozwiązanie:

GRUPA 2

ZADANIE: Uzupełnij:

a) 1 mm2 to kwadrat o boku 1 mm,
1 dm2 to kwadrat o boku 1 dm,
1 cm2 to kwadrat o boku 1 cm,
1 m2 to kwadrat o boku 1 m.

b) 3dm2 = 300 cm2
6000cm2 = 0,6 m2

GRUPA 3
ZADANIE ...