Dodaj publikację
Autor
Ilona Trybuła
Data publikacji
2013-11-04
Średnia ocena
2,50
Pobrań
527

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcia przeznaczone dla dzieci w klasie I, II i III gimnazjum mające na celu zapoznanie młodzieży gimnazjalnej z tematem zasad savoir - vivre i umożliwią swobodne wypowiedzenie się na ten temat każdego ucznia podczas przeprowadzonej dyskusji. Zajęcia mogą być przeprowadzone w szkole podczas lekcji wychowawczej, a także w świetlicy środowiskowej, świetlicy gminnej, świetlicy szkolnej.
 Pobierz (doc, 34,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz świetlicowych zajęć wychowawczych

TEMAT: „Savoir-vivre dla nastolatków. Uczymy się dobrych manier"

Czas zajęć: 6-7 godzin zajęć świetlicowych (z małymi przerwami),
Odbiorcy: uczniowie i młodzież gimnazjalna (klasy I - III) – w wieku 13 – 16 lat

Cele:
Po przeprowadzeniu zajęć uczeń powinien:
- rozumieć pojęcie savoir-vivre,
- mieć świadomość jakie sfery bycia człowieka reguluje savoir-vivre,
- wiedzieć co składa się na dobre wychowanie,
- potrafić określić niezbędne zasady zachowania się przy stole,
- potrafić określić niezbędne zasady zachowania się w szkole,
- potrafić określić zasady podczas rozmowy z drugą osobą,
- wiedzieć o czym można rozmawiać podczas spotkań towarzyskich,
- potrafić określić zasady zachowania się w teatrze,
- potrafić określić zasady zachowania się w kinie,
- potrafić określić zasady zachowania się na basenie,
- potrafić określić zasady zachowania się na plaży,
- potrafić określić zasady przy przedstawianiu i witaniu się z druga osobą,
- potrafić określić zasady zachowania się podczas rozmowy telefonicznej,
- potrafić określić niezbędne zasady zachowania się na randce,
- potrafić określić zasady zachowania się na weselu,
- potrafić określić zasady zachowania się podczas tańca,
- potrafić określić zasady postępowania przy piciu kawy i herbaty (kawowy savoir – vivre, herbaciane savoir-vivre),
- być świadomym znaczenia przyjętych norm postępowania,
- rozwijać w sobie i swoim życiu przymioty dobrze wychowanego człowieka.

Formy pracy:
- praca zespołowa
- praca w małych grupach
- praca indywidualna

Metody pracy:
- mini wykład,
- elementy dyskusji,
- scenki rodzajowe,
- burza mózgów,
- drzewko decyzyjne

Środki dydaktyczne:
- kartki z zadaniami dla grupy
- Słownik języka polskiego
- Arkusz szarego papieru, mazaki

Przebieg zajęć:

I. Część wstępna
1. Czynności organizacyjne.
2. Przedstawienie tematu lekcji.

II. Część główna
1. Wyjaśnienie nazwy zapożyczonej z języka francuskiego savoir – „wiedzieć”, vivre – istnieć”, co oznacza kwestie związane z tym, co należy wiedzieć, aby istnieć.
2. Prowadzący dzieli uczniów na grupy, które będą się zastanawiały nad tym jak wygląda przestrzeganie zasad kultury w określonych miejscach.
3. Każda grupa przedstawia przykłady zachowań się ludzi w różnych sytuacjach, ocenia zachowania, komentuje, przedstawia swoje odczucia. Klasa zgłasza uwagi.
4. Przygotowanie plakatu.
5. Za i przeciw zasadom Savoir – Vivre.

III. Część końcowa
1. W podsumowaniu uczniowie dokonują wspólnej refleksji.
2. Ewaluacja.
3. Zakończenie zajęć.

Prowadzący pyta się każdego ucznia po kolei:
Jak mu się podobały zajęcia?
Która z części zajęć była dla niego najfajniejsza?
Która część zajęć była dla niego trudna?
Czego mu brakowało?
Co by jeszcze dodał w innych tego typu zajęciach?

Nauczyciel lub wychowawca prowadzący dziękuję wszystkim uczniom za aktywne uczestnictwo w zajęciach i zaprasza na kolejne zajęcia. Na zakończenie każdy uczestnik zajęć dostaje plusa za aktywne uczestnictwo w zajęciach.

Załącznik 1 (scenki rodzajowe)

Grupa ...