Dodaj publikację
Autor
Bogumiła Domagalska
Data publikacji
2013-11-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
17

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć w szkole ponadgimnazjalnej, przeznaczonych dla maturzystów, dotyczących opisu bibliograficznego i bibliografii załącznikowej, sporządzanej podczas przygotowywania ustnej prezentacji maturalnej z języka polskiego.
 Pobierz (doc, 34,5 KB)

Podgląd treści


Opis bibliograficzny w bibliografii załącznikowej

Scenariusz zajęć w szkole ponadgimnazjalnej, przeznaczonych dla maturzystów, dotyczących opisu bibliograficznego i bibliografii załącznikowej, sporządzanej podczas przygotowywania ustnej prezentacji maturalnej z języka polskiego

Cele :

1. Zapoznanie uczniów z księgozbiorem, znajdującym się w bibliotece szkolnej, przydatnym do realizacji tematów ustnej prezentacji maturalnej
2. Nabycie umiejętności sporządzania opisu bibliograficznego i bibliografii załącznikowej
3. Integracja grupy

Uczestnicy: ok. 20-25 osób w wieku 19 lat, uczniowie 3 klasy LO
Czas trwania: 2 godziny
Metody i techniki: wykład, dyskusja, prezentacja, ćwiczenia
Formy realizacji : grupowa
Środki : księgozbiór biblioteki szkolnej
Materiały: przybory do pisania, kartki do pracy w grupach, kartki z poleceniami, książki i materiały do ćwiczeń
Warunki: stoliki w czytelni do pracy w grupach.

Przebieg zajęć :

1. Powitanie uczniów
2. Zapoznanie młodzieży z księgozbiorem, przydatnym do realizacji tematów do ustnej prezentacji, zwrócenie uwagi na pozycje wykorzystywane do tematów literackich, związków literatury ze sztuką i tematów językowych :

- lektury
- księgozbiór podręczny : słowniki, leksykony, wydawnictwa encyklopedyczne itp.
- czasopisma
- filmy

3. Przedstawienie norm dotyczących opisu bibliograficznego książki– omówienie poszczególnych elementów
4. Zapoznanie również z konstruowaniem opisów, m.in. fragmentu książki, pracy zbiorowej itp., a także artykułu z czasopisma, dokumentów elektronicznych, filmu i innych tekstów kultury
5. Zwrócenie uwagi uczniów na podział na literaturę podmiotu i przedmiotu (lektury i opracowania)
6. Wyjaśnianie i udzielanie odpowiedzi na pytania uczniów, dotyczące opisu bibliograficznego
7. Ćwiczenia na zajęciach - sporządzanie przykładowych opisów bibliograficznych :

- podział uczniów na grupy 4, 5-osobowe
- przydzielenie każdej grupie kilku książek i czasopism do ćwiczeń, dotyczących sporządzania bibliografii
- rozdanie każdej grupie kartek z poleceniami (po 4, 5 zadań)
- praca w grupach
- prezentacja i sprawdzanie poprawności wykonania ćwiczeń

Przykłady ćwiczeń opisów bibliograficznych :

a) Literatura podmiotu :

- Kordian J. Słowackiego
- Pan Tadeusz A. Mickiewicza
- Kamizelka w zbiorze nowel B. Prusa
- Dies irae – wiersz J. Kasprowicza w Antologii poezji polskiej od średniowiecza do współczesności
- film Wesele A. Wajdy
- obraz Bitwa pod Grunwaldem J. Matejki

b) Literatura przedmiotu :

- opis hasła ze słownika ( Apollo w Słowniku mitów i tradycji kultury W. Kopalińskiego)
- opis fragmentu (rozdział dotyczący Kamizelki w podręczniku Pozytywizm J. Bachórza))
- opis artykułu w pracy zbiorowej (artykuł Norberta Honszy Cierpienia młodego Wertera w tomie VIII Romantyzm pod red. T. Skoczka)
- opis artykułu z czasopisma (artykuł J. Wysłowskiej Wiersze Daniela Naborowskiego w nr 26 „Cogito” z 2009 r.)
- opis artykułu ze strony internetowej (recenzja filmu Ojciec chrzestny ze strony Filmwebu)

8. Praca domowa - opracowanie bibliografii załącznikowej, poświęconej dowolnemu tematowi prezentacji, liczącej przynajmniej 8 pozycji, zawierającej zarówno literaturę podmiotu, jak i przedmiotu

Efekty:

- Uczestnicy ...