Dodaj publikację
Autor
Dariusz Trybuła
Data publikacji
2013-11-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
453

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć profilaktycznych dla dzieci z klasy IV-VI. Można go wykorzystać zarówno w szkole na lekcji wychowawczej lub w świetlicy szkolnej albo na zajęciach pozaszkolnych świetlicy środowiskowej lub gminnej.
 Pobierz (doc, 39,5 KB)

Komentarze

maria_rosinska, 2013-11-21

Niezły scenariusz, ale nie znalazłam w nim 8 zasad kontrolowania złości, a to chyba było tu najważniejsze.

Podgląd treści


Dariusz Trybuła,
Wiadrów

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNYCH DLA DZIECI Z KLASY IV-VI

TEMAT: Zajęcia grupowe. Podstawowe zasady radzenia sobie ze złością i agresją.
Gry i zabawy wyciszające oraz zapobiegające zachowaniom agresywnym.

Zajęcia o charakterze profilaktycznym przeznaczone dla dzieci w klasie IV-VI do przeprowadzenia zarówno w klasie szkolnej, jak i w świetlicy środowiskowe, świetlicy gminnej, świetlicy szkolnej.

Cele ogólne:
- zapoznanie uczniów z pojęciem agresji,
- zapobieganie zachowaniom agresywnym u dzieci w wieku szkolnym,
- rozwijanie twórczego myślenia i kreatywności,
- kształtowanie właściwych postaw społecznie pozytywnych bez agresji i przemocy,
- budowanie atmosfery przynależności w grupie,
- wdrażanie do aktywnej pracy w grupie i zespole,
- rozładowanie napięcia emocjonalnego,
- wyciszenie i odprężenie uczestników,
- kształtowanie empatii wśród uczestników

Cele operacyjne:
Uczeń zna i potrafi:
- wymienić zasady współżycia społecznego,
- ustalić zasady hierarchii wartości zasad,
- potrafi pracować w grupie

Czas trwania zajęć: 90 minut (1,5 godziny)
Liczba uczestników: cała klasa lub minimum 16 osób z poszczególnych klas
Metoda: praca zespołowa
Środki dydaktyczne: 2 duże arkusze szarego papieru, farby plakatowe, mazaki płyty z muzyką relaksacyjną do wykorzystania w zabawie, odtwarzacz płyt CD

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Część wstępna:
Na samym początku nauczyciel wita wszystkich uczniów i zachęca ich do aktywnego uczestnictwa w zajęciach.
Następnie przedstawia temat dzisiejszych zajęć i objaśnia na czym będą polegały.

Nauczyciel zapoznaje uczniów z pojęciem agresji. Na początku prowadzący pyta uczestników co rozumią pod pojęciem agresja.

Rozdaje każdemu czystą kartkę i prosi o zapisanie właśnie jak sami rozumią pojęcie agresji?
Następnie powstaje wzajemna dyskusja na temat pojęcia agresji i jej przejawów.

Po dyskusji nauczyciel przedstawia uczestniką pojecie agresji.

AGRESJA – to każde zachowanie (intencjonalne lub nie) prowadzące do wyrządzenia krzywdy fizycznej bądź psychicznej innej istocie. Do agresywnych zachowań może prowadzić nasilona frustracja, czyli stan emocjonalny powstający w sytuacji niemożności zaspokojenia potrzeb lub zrealizowania celu.

Po ustaleniu pojęcia agresja nauczyciel prowadzący zajęcia przedstawia uczniom 8 zasad kontrolowania złości, które zostają zapisane na dużym arkuszu papieru

Następnie odbywa się podział uczniów na grupy i wybór liderów grup. Zadaniem grup będzie ustalenie zasad według, których należy postępować, i w których unikamy zachowań agresywnych.

Część zasadnicza:
1. Każda grupa sporządza listę ważnych zasad i reguł postępowania, które powinny być przestrzegane na co dzień wobec siebie.
2. Lider grupy przedstawia listę reguł.
3. Wszyscy wspólnie dokonują wyboru najważniejszych zasad i reguł postępowania.
4. Następuje wypisanie wybranych wcześniej reguł postępowania na dużym arkuszu papieru.
5. Następuje głośne odczytanie wszystkich reguł i umieszczenie kolorowych odcisków dłoni wszystkich uczestników zajęć jako znaku akceptacji do stosowania ustalonych zasad.
Następnie nauczyciel ...