Dodaj publikację
Autor
Ilona Trybuła
Data publikacji
2013-11-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
107

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć świetlicowych dla wychowanków o obniżonej percepcji wzrokowej.
 Pobierz (doc, 30,5 KB)

Podgląd treści


Ilona Trybuła

Obniżona percepcja wzrokowa ,,Jak spędzam czas wolny’’ - Scenariusz zajęć świetlicowych

Temat: OBNIŻONA PERCEPCJA WZROKOWA ,,Jak spędzam czas wolny’’

Cele:

❖ stymulowanie i pobudzanie wszechstronnego rozwoju ucznia,

❖ rozwijanie koordynacji wzrokowej,

❖ doskonalenie percepcji wzrokowej,

❖ pobudzanie wyobraźni ,

❖ stymulacja słuchowa,

❖ ćwiczenie rozpoznawania kolorów i kształtów,

❖ ćwiczenie spostrzegawczości,

❖ kształtowanie umiejętności dopasowania.

Metody pracy:

❖ oglądowa,

❖ praktycznego działania,

❖ zabawowa.

Forma pracy:

❖ indywidualna.

Środki dydaktyczne:

❖ karty pracy z wizerunkiem placu zabaw

❖ figury geometryczne z papieru

❖ kredki

❖ karty pracy z dwoma obrazkami różniącymi się 10 elementami

❖ pisaki

❖ karty pracy- odnajdywanie szczegółów

❖ kartoniki papierowe z wyrazami

❖ puzzle

❖ 15 przedmiotów( różnego rodzaju)

❖ Karty pracy z niewyraźnie narysowaną postacią i podzielonymi obszarami wg figur geometrycznych

❖ magnesy

Przebieg zajęć:

1) Przywitanie z dziećmi, zapoznanie ich z tematem zajęć.

2) Plac zabaw

- dzieci otrzymują karty pracy z wizerunkiem placu zabaw utworzonego z figur geometrycznych oraz rozsypankę z zasobem tych samych elementów, ich zadaniem jest ułożenie placu zabaw na wzór obrazka.

3) Wyszukiwanie różnic

- dzieci otrzymują karty pracy z dwoma obrazkami różniącymi się 10 szczegółami, ich zadaniem jest odnalezienie tych elementów i zakreślenie ich ; po wykonaniu zadania każde dziecko wymienia kolejno dwie różnice w obrazkach.

4) Układanka wyrazowa

- dzieci otrzymują 5 zestawów kartoników z wyrazami, ich zadaniem jest ułożenie zdania wg wzoru podanego przez nauczyciela.

5) Odnajdywanie zwierzątek i rzeczy

- dzieci otrzymują karty pracy z obrazkiem, w który wpasowane są elementy widniejące pod nim( pomalowane różnymi kolorami ) , zadaniem dzieci jest odnalezienie szczegółów na obrazku i pokolorowanie ich na odpowiedni kolor wg wzoru.

6) Narysuj tak samo i w tej samej kolejności

- dzieci otrzymują karty pracy z wzorem, który mają powielić.

7) Puzle

- dzieci otrzymują rozsypankę, z której mają ułożyć obrazek wg podanego przez nauczyciela wzoru.

8) Łączenie w pary

- każde dziecko otrzymuje 3 przedmioty i 3 kartoniki z odpowiadającymi im wyrazami; zadaniem dzieci jest połączenie w odpowiednie pary przedmiotów i wyrazów.

9) Ukryte postacie, (zaznaczenie konturów, wypełnienie)

- każde dziecko otrzymuje kartę pracy z jedną niewyraźnie narysowaną postacią z bajki; w środku znajdują się figury geometryczne; zadaniem dzieci jest poprawienie konturów pisakiem, a wewnątrz pokolorowanie jej kredką wg wzoru.

10) Zakończenie.