Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji matematyki
dla klasy V / VI szkoły podstawowej
Temat: Utrwalenie wiadomości o trójkątach.
Cele lekcji:
- główny: podsumowanie wiadomości o trójkątach
- operacyjne:
• uczeń zna nierówność trójkąta;
• uczeń potrafi wymienić podziały trójkątów;
• uczeń oblicza pozostałe kąty trójkąta korzystając z podanych własności;
• uczeń oblicza obwód trójkąta;
• uczeń rozpoznaje rodzaj trójkąta na podstawie rysunku lub opisu;
• uczeń rysuje trójkąt o zadanych kątach lub/i bokach;
• uczeń potrafi zaznaczyć w trójkącie jego wysokości.
Metody pracy: ćwiczenia
Środki dydaktyczne: plansza z własnościami trójkątów, zestaw trójkątów wyciętych z papieru, karta pracy, przybory geometryczne
Formy organizacyjne: praca równym frontem
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna - sprawy organizacyjne.
II. Część zasadnicza:
1. Nauczyciel podaje temat lekcji, wskazany uczeń przypomina podstawowe wiadomości o trójkątach.
2. Uczniowie kolejno losują trójkąty z kolorowego papieru, przyklejają w zeszycie oraz określają ich własności.
3. Nauczyciel podaje kolejno polecenia związane z rysowaniem pewnego trójkąta, a uczniowie rysują ten trójkąt według wskazówek.
4. Uczniowie kolejno dyktują własności wylosowanych wcześniej trójkątów, a pozostali rysują według wskazówek mówiącego.
5. Nauczyciel rozdaje karty pracy z zadaniami dotyczącymi kątów w trójkącie oraz ich obwodów. Uczniowie rozwiązują zadania, zwracając uwagę na użyte jednostki miary.
6. Czas pozostały do końca lekcji uczniowie przeznaczają na rysowanie wysokości w trójkątach.
III. Część końcowa
1. Podsumowanie lekcji.
2. Zadanie pracy domowej.
Instrukcja rysowania trójkąta do punktu 3:
1. Narysuj poziomo odcinek o długości 4 cm.
2. Odcinek ma nazywać się AD.
3. Z wierzchołka A narysuj półprostą tak, aby powstał kąt o mierze 75o.
4. Zaznacz na tej półprostej punkt R w taki sposób, aby odcinek AR miał 4 cm.
5. Połącz punkty R i D tworząc trójkąt ADR.
Karta pracy
Zadanie 1.
Oblicz obwody narysowanych trójkątów:
Zadanie 2.
W trójkącie ABC bok AB ma długość 30 mm, bok AC jest od niego o 2 cm dłuższy, a bok BC jest dwa razy dłuższy od AB. Oblicz obwód tego trójkąta.
Zadanie 3.
Obwód trójkąta wynosi 1 dm. Podaj kilka trójek takich liczb, które mogłyby być długościami boków tego trójkąta. Pamiętaj o nierówności trójkąta!
Zadanie 4.
Skonstruuj trójkąt o bokach długości 3 cm, 5 cm i 6 cm. Określ rodzaj tego trójkąta ze względu na kąty oraz na boki.