Dodaj publikację
Autor
Aneta Kazibudzka
Data publikacji
2014-02-03
Średnia ocena
3,00
Pobrań
125

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji z klasy pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej (do wykorzystania zarówno w liceum/technikum, jak i w zasadniczej szkole zawodowej), dotyczącej odczytywania własności funkcji na podstawie jej wykresu.
 Pobierz (pdf, 59,1 KB)

Komentarze

gaba12, 2014-02-05, ocena:

przydatne

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

KLASA I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

Temat:

ODCZYTYWANIE WŁASNO CI FUNKCJI Z JEJ WYKRESU

CELE OPERACYJNE:

Ucze potrafi:

- okre li na podstawie wykresu dziedzin i zbiór warto ci funkcji,

- odczyta z wykresu miejsca zerowe funkcji,

- wskaza argument, dla którego funkcja przyjmuje zadan warto ,

- odczyta warto funkcji dla zadanego argumentu,

- wskaza zbiór argumentów, dla których funkcja przyjmuje warto ci dodatnie (ujemne),

- wskaza najmniejsz i najwi ksz warto funkcji.

FORMA: praca wspólnym frontem, praca indywidualna.

RODKI: tablica, kreda, przybory, kartki z zadaniami do rozwi zania na lekcji, zestaw

multimedialny do prezentowania wykresów funkcji na tablicy, podr cznik.

PRZEBIEG LEKCJI:

1. Sprawy organizacyjno-porz dkowe:

- sprawdzenie listy obecno ci i zapisanie tematu lekcji,

- uruchomienie programu Microsoft Excel z planszami graficznymi, rozdanie kartek z

wykresami dla uczniów (zał cznik),

- udzielenie uczniom wskazówek niezb dnych do przeprowadzenia lekcji.

2. Nauczyciel wspólnie z cał klas przypomina, jakie własno ci powinny by rozwa one

podczas analizowania wykresów funkcji.

4. Odczytywanie z wykresu własno ci funkcji – przykład 1, 2, 3 – praca wspólnym

frontem, jeden z uczniów zapisuje wyniki na tablicy.

wykres nr 1

Y

5

4

3

2

1

0

-6

-4

-2

0

2

4

6

-1

-2

-3

-4

Wykres nr 2

Y

4

3

2

1

0

-6

-4

-2

0

2

4

6

-1

-2

-3

-4

X

8

X

8

Wykres nr 3

Y

5

4

3

2

1

0

-4

-2

0

2

4

6

8

-1

-2

-3

-4

X

10

5. Odczytywanie z wykresu własno ci funkcji – wiczenia z podr cznika – praca

indywidualna, jeden z uczniów zapisuje wyniki na tablicy.

6. Podsumowanie wiadomo ci.

7. Zadania i krótkie omówienie pracy domowej.

Scenariusz lekcji przygotowała:

mgr Aneta Kazibudzka

nauczyciel matematyki w Zespole Szkół Technicznych w Cz stochowie

Zał cznik – karta z wykresami dla uczniów

w ykres nr 1

Y

5

4

3

2

1

0

-6

-4

-2

0

-1

2

4

6

X

8

-2

-3

-4

Wykres nr 2

Y

0

2

4

6

X

8

4

3

2

1

0

-1

-2

-3

-4

-6

-4

-2

Wykres nr 3

Y

0

2

4

6

8

X

10

5

4

3

2

1

0

-1

-2

-3

-4

-4

-2