Dodaj publikację
Autor
Aneta Kazibudzka
Data publikacji
2014-02-03
Średnia ocena
2,00
Pobrań
143

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji z klasy pierwszej/drugiej liceum/technikum, będącej powtórzeniem wiadomości o funkcji kwadratowej; zawiera arkusz diagnozy umiejętności uczniów dla nauczyciela uczącego przedmiotu.
 Pobierz (pdf, 65,2 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

KLASA II TECHNIKUM

Temat: FUNKCJA KWADRATOWA – POWTÓRZENIE WIADOMO CI



CELE LEKCJI:

1. Powtórzenie i utrwalenie wiadomo ci o funkcji kwadratowej i własno ciach jej wykresu.
2. Powtórzenie

i utrwalenie wiadomo ci o równaniach

i nierówno ciach kwadratowych,

ze szczególnym uwzgl dnieniem procedury rozwi zania zagadnienia.

3. Kształcenie umiej tno ci operowania poj ciami i własno ciami zwi zanymi z funkcj

kwadratow .

4. Kształcenie umiej tno ci wykorzystania zdobytych wiadomo ci w zadaniach.
5. Wyrabianie umiej tno ci powi zania poznanych wiadomo ci i „wyrywkowego” operowania

nimi.

6. Rozwijanie zdolno ci kojarzenia, wnioskowania, logicznego my lenia i argumentowania.
7. Rozwijanie umiej tno ci czytania tekstu matematycznego ze zrozumieniem.



METODA: powtórzenie/ wiczenia.


TYP LEKCJI: lekcja powtórzeniowa.


FORMA: praca wspólnym frontem, praca indywidualna, praca w grupach.

RODKI:

tablica, kreda, przybory, kartki z zadaniami do rozwi zania na

lekcji oraz

do samodzielnego rozwi zania w ramach pracy domowej.


TOK LEKCJI:
1. Podanie tematu lekcji.
2. Kontrola obecno ci.
3. Rozdanie kart z zadaniami (zał cznik).

4. Przypomnienie głównych poj

i zale no ci zwi zanych z funkcj kwadratow (zad. 1 – praca

wspólnym frontem, zad. 2 – praca w grupach, a nast pnie jeden z uczniów zapisuje rozwi zanie

na tablicy).

Zad. 1: Jakie informacje dotycz ce paraboli mo emy odczyta (bez wykonywania oblicze )
z opisuj cego j wzoru:

−=

2

x

=

(2

x

x

3
)(2

,

x

+

)4

,

−−=

(

x

)75,0

2

+

5

?

)(
xf
)(
xf

)(
xf

a.
b.
c.

Zad. 2: Dana jest funkcja kwadratowa w postaci ogólnej:

)(
xf

−=

2

x

+

2

x

+

3

.

a. Zapisa j w postaci iloczynowej,
b.Zapisa j w postaci kanonicznej,
c. Obliczy najmniejsz i najwi ksz warto tej funkcji w przedziale
d.Naszkicowa wykres tej funkcji.

x

−∈<

2,2

>

,

5. Przypomnienie zasad rozwi zywania równania kwadratowego (zad. 3 – praca indywidualna,

a nast pnie jeden z uczniów zapisuje rozwi zanie na tablicy).

Zad. 3: Rozwi za równanie kwadratowe:

23

x

+

2

x

=

0

.

1

3

6. Przypomnienie zasad rozwi zywania nierówno ci kwadratowej (zad. 4 – praca w grupach,

a nast pnie jeden z uczniów zapisuje rozwi zanie na tablicy).

Zad. 4: Rozwi za nierówno kwadratow :

a.
b.
c.

2

x
2(

x

+

x

4
)1
x

,
0
4
x

+−>

(

x

2)2

,

2

x

+

6

x

≥−

9

0

.

7. Podsumowanie lekcji oraz krótkie omówienie pracy domowej.

Praca domowa:

)3

w postaci kanonicznej.

=

xx

)(
xf

1. Zapisz funkcj
(2
2. Naszkicuj wykres funkcji
.
3. Oblicz najwi ...