Dodaj publikację
Autor
Aneta Kazibudzka
Data publikacji
2014-02-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
72

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji powtórzeniowej z klasy drugiej zasadniczej szkoły zawodowej, dotyczącej umiejętności rozwiązywania równań i nierówności kwadratowych.
 Pobierz (pdf, 56,9 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

KLASA II ZASADNICZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ

Temat: RÓWNANIA I NIERÓWNO CI KWADRATOWE –

POWTÓRZENIE WIADOMO CI



CELE LEKCJI:

1. Przypomnienie

i utrwalenie wiadomo ci o funkcji kwadratowej

i podstawowych

własno ciach jej wykresu, wykorzystywanych do rozwi zywania równa i nierówno ci

kwadratowych.

2. Przypomnienie i utrwalenie wiadomo ci o równaniach i nierówno ciach kwadratowych, ze

szczególnym uwzgl dnieniem procedury rozwi zania zagadnienia.

3. Kształtowanie umiej tno ci operowania poj ciami i własno ciami zwi zanymi z funkcj

kwadratow .

4. Kształcenie umiej tno ci wykorzystania zdobytych wiadomo ci w zadaniach.
5. Doskonalenie umiej tno ci wykonywania konstrukcji graficznych i wykresów.
6. Rozwijanie zdolno ci kojarzenia, wnioskowania, logicznego my lenia i argumentowania.
7. Rozwijanie umiej tno ci czytania tekstu matematycznego ze zrozumieniem.



METODA: wiczenia.


TYP LEKCJI: lekcja wiczeniowa.


FORMA: praca wspólnym frontem, praca indywidualna.

RODKI: tablica, kreda, przybory, kartki z zadaniami do samodzielnego rozwi zania w ramach
pracy domowej.

PRZEBIEG LEKCJI

UCZE

NAUCZYCIEL


1. Podanie tematu lekcji.

2. Kontrola obecno ci.

3. Przypomnienie: zasady
rozwi zywania równa
kwadratowych.











4. Rozwi zywanie zada nr 1,

x

6

0

x

+

x

0

− x

=+

3 2

2
=

1


2 2

2.
1.
2.



5. Rozwi zywanie zadania
nr 3.
2
3.






6. Przypomnienie: zasady

48

19

0

x

+

x

=

rozwi zywania nierówno ci
kwadratowych.







7. Rozwi zywanie zadania
nr 4.
4.



≤−+ x

6

0

x

2






Odpowiadaj na pytania.












Wspólnym frontem. Jeden
z uczniów zapisuje
rozwi zanie na tablicy.




Praca indywidualna. Jeden
z uczniów zapisuje
rozwi zanie na tablicy.






Odpowiadaj na pytania.








Wspólnym frontem
Jeden z uczniów zapisuje
rozwi zanie na tablicy.







Ile rozwi za mo e mie
równanie kwadratowe?
Od czego zale y ilo rozwi za ?
Jak wobec tego przebiega
rozwi zywanie równania
kwadratowego?


Kontroluje poprawno
odpowiedzi.




Kontroluje poprawno
rozwi zania zada .





W razie potrzeby przypomina
zasady rozwi zywania równa
kwadratowych, kontroluje prac
uczniów, udziela indywidualnej
pomocy.




- Jaki jest przebieg rozwi zywania
nierówno ci kwadratowej i czym
ró ni si od rozwi zywania
równania?


Kontroluje poprawno odpowiedzi



Kontroluje poprawno
rozwi zania zadania.




x

x

1

0

x

4 2
2

x

>+

0

12
9
>−+

8. Rozwi zywanie zada
nr 5, 6.
5.

6.


9. Podsumowanie lekcji.


10. Zadanie pracy domowej

Indywidualnie. Jeden z
uczniów zapisuje
rozwi zanie na tablicy.





Kontroluje poprawno
rozwi zania zada , w razie
kłopotów pomaga.






Rozdaje kartki z zadaniami.
Omawia krótko zadania.



PRACA DOMOWA

Zad. 1. Rozwi

równanie kwadratowe:

4 2

x

+ x

2

=

0

.

Zad. 2. Rozwi ...