Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Kosior
Data publikacji
2014-02-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
45

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz Zabawy andrzejkowej.
 Pobierz (doc, 42,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zabawy andrzejkowej 2013
Samorządowe Przedszkole nr 92
„Dworek na Krzemionkach”

Prowadzący: Katarzyna Kosior
Uczestnicy: Dzieci z grupy I, II, III
Miejsce: Przedszkole, sala występów;
Data; 26.11. 2013r.

Cel główny:
1. Budzenie i rozwijanie zainteresowań tradycjami, obrzędowością i zwyczajami ludowymi.
2. Wzbogacanie wiadomości na temat tradycyjnych wróżb i zabaw andrzejkowych.
3. Wytworzenie miłej i radosnej atmosfery.
Cele szczegółowe:
• Dzieci zapoznają się z różnymi wróżbami i zabawami andrzejkowymi.
• Dzieci kultywują tradycje i zwyczaje ludowe.
• Dzieci uczestniczą w zabawach integrujących, wspólnie bawią się i współpracują.
• Dzieci znają znaczenie słów : wróżka , wróżba ;
• Dzieci potrafią wysłuchać czytany tekst i dokonać jego krótkiej analizy,
• Dzieci potrafią rozdzielić fikcję od rzeczywistości,
• Dzieci potrafią wykonać pracę plastyczną łączącą różnorodne materiały;

Metody pracy:
Słowna ( instrukcja nauczyciela), praktycznego działania ( zadania stawiane dzieciom i rodzicom do wykonania).
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: miska z wodą, monety/grosze/, kolorowe bibułki, plastikowa butelka,   papierowe gwiazdy, kolorowe kulki/ np. z bibuły/, gazety, kolorowe karteczki-losy szczęścia, wosk, klucze, miski z wodą, wiersze: D. Gellner pt. „Wieczór Andrzejkowy”, B. Forma „Andrzejkowe wróżby” i  wiersze – zaklęcia- ”Czarowanie”, „Andrzejki”, kolorowani i zadania rysunkowe, konfetti tematyczne, kapelusz;
Przebieg spotkania;
1. Wstęp – sala przygotowana na przyjęcie gości: sala Głowna przedszkolna udekorowana różnej wielkości „czarownicami” i „czarodziejami”, postaciami kotów, nietoperzy i pajaków; nastrój podkreślają lampiony/słoiczki pomalowane przez dzieci.
2. Przywitanie gości w kręgu – zabawa integracyjna.
Zabawa z piosenką:
Są już z nami wszyscy goście, a więc zaczynamy
Jedna ręka, druga ręka pięknie się kłaniamy.
Kto taką zabawę zna niech zaklaszcze tak jak ja

3. Zabawa muzyczno – ruchowa „Gimnastyka czarownicy”
4. Nauczycielka prowadząca recytuje wiersz D Gellner pt. „ Wieczór Andrzejkowy”
„Świeca marszczy złoty nos
Z każdej strony kapie wosk.
Cienie tłoczą się co krok,
Już w pokoju straszny tłok!
Cienie tu i cienie tam -
Pewnie przyszły wróżyć nam.
Już się pchają na firanki
Cienie – czarne wycinanki.
Już rozsiadły się na ścianach:
Czarny zamek, czarna brama.
I już skrzą się na tapecie
Czarne koła przy karecie.
Czarny paź przed bramą staje,
Czarną różę nam podaje.
Kto ją weźmie – ja? Czy ty?
Komu z nas się spełnią sny?
5. Nauczycielka – czarownica zapala magiczną świecę i opowiada historię andrzejkowych wróżb.
Oj darze, oj babarze,
Niechaj przyszłość się ukaże,
Czary – mary, wosku lanie
Co ma stać się, niechaj stanie.
Od północy wiatr wieje
Coś się staje, coś się dzieje
Święty Andrzeju daj znać
Co się z nami będzie dziać.
6. Ilustracja ruchowa wiersza „Czarowanie”
Nauczycielka prowadząca mówi; My także przeniesiemy się w ...