Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Olejnik
Data publikacji
2014-02-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
93

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć przeprowadzonych z przedszkolakami, które mają na celu propagowanie idei głośnego czytania dzieciom oraz rozwijanie ich zainteresowań czytelniczych. Dzieci poprzez różnorodne zabawy mają okazję zapoznać się z twórczością Andersena.
 Pobierz (doc, 394,5 KB)

Podgląd treści


“Poznajemy baśnie H.Ch. Andersena -
Dziewczynka z zapałkami”
Scenariusz zajęć przeprowadzonych w ramach akcji
Cała Polska Czyta Dzieciom w Przedszkolu nr 17 w Pile

▪ ODBIORCA: dzieci sześcioletnie

▪ MIEJSCE: Publiczne Przedszkole nr 17 w Pile

▪ CZAS TRWANIA: ok. 60 min

▪ CELE GŁÓWNE:

➢ zapoznanie dzieci z literaturą
➢ propagowanie idei głośnego czytania dzieciom
➢ rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci
➢ wpajanie wartości moralnych
▪ CELE SZCZEGÓŁOWE:
dziecko:
➢ utrwala nawyk kontaktu z książką

➢ poznaje sylwetkę H. Ch. Andersena i jego twórczość („Dziewczynka
z zapałkami”)

➢ rozwija pamięć, język i wyobraźnię

➢ odpowiada na zadane pytania związane z przeczytanym tekstem

➢ poznaje ćwiczenia na koncentrację uwagi oraz ćwiczenia relaksacyjne

➢ uczy się pracy w grupie

➢ wypełnia karty pracy i układa puzzle

▪ METODY:
➢ słowna – słuchanie baśni, rozmowa kierowana na temat przeczytanego utworu, zagadki, słuchanie nagrań muzycznych, pogadanka
➢ czynna – zabawy ruchowe, karty pracy, puzzle
▪ ŚRODKI  I POMOCE DYDAKTYCZNE:
➢ Baśń H. Ch. Andersena „Dziewczynka z zapałkami”
➢ Płyta CD - Vivaldi „Cztery pory roku - Zima”, magnetofon
➢ Ilustracja „leniwej ósemki”
➢ Zagadki związane z zimą
➢ Obrazki z zimowymi czynnościami do zabawy w kalambury (gra w hokeja, rzucanie śnieżkami, zjeżdżanie na sankach, jazda na nartach, lepienie bałwana, jazda na łyżwach, robienie na śniegu „orzełka” lub „aniołka”)
➢ Gazety do robienia „kulek śnieżnych”
➢ Puzzle (pocięte obrazki związane z czytaną baśnią), klej, kartki
➢ Karty pracy, kredki
➢ Wstążki bibuły
▪ FORMY PRACY:
➢ zbiorowa, indywidualna

▪ PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie dzieci.

2. Dzieci zasiadają w kręgu „po turecku”.

3. Ćwiczenia paluszkowe, które pomagają skoncentrować się na konkretnej czynności oraz poprawiają sprawność manualną dziecka:

➢ „BAŁWANEK”

Chociaż małe rączki mam, (dziecko wysuwa dwie ręce przed siebie)

to bałwanka zrobię wam. (pociera ręką o rękę ruchem okrężnym)

Z jednej piąstki zrobię nóżki, (pokazuje przed sobą piąstkę)

z drugiej brzuszek okrągluśki. (nakłada jedną piąstkę na drugą)

Na to uśmiechnięta twarz (opiera buzię brodą na piąstkach)

no i już bałwanka masz. (kiwa głową na boki)

(Wierszyk autorstwa Magdy Wygnańskiej)

➢ „PTASZEK W GOŚCINIE”

Puk, puk, ptaszek do okienka: (pukamy kciukiem)

Niech tam otworzy panienka;

Bo to teraz straszna zima,

Nigdzie i ziarneczka nie ma.

I ptaszynie otworzyli
(składamy obie dłonie wnętrzem przegubów i otwieramy je na zewnątrz)

ogrzali i nakarmili,
(składamy dłoń, tak aby utworzyła miseczkę; palcem wskazującym i kciukiem wykonujemy gest sypania)

a ptaszyna wdzięczna za to śpiewała im całe lato. (podwijamy do środka dłoni palce mały, serdeczny i środkowy; z kciuka i palca wskazującego tworzymy „dziubek”, który otwieramy i zamykamy)

4. Ćwiczenia relaksujące, które mają na celu skupić uwagę dzieci na czytanym tekście:

➢ leniwa ósemka – przedstawiamy dzieciom ilustrację leniwej ósemki (lub znaku ...