Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Olejnik
Data publikacji
2014-02-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
164

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć czytelniczych, przeznaczonych dla przedszkolaków lub uczniów klas I-III. Podczas spotkania dzieci mają możliwość poznać treść legend polskich - "Wars i Sawa" oraz "O hejnale mariackim", a także w przyjemny sposób zdobywać wiedzę i rozwijać swe umiejętności językowe.
 Pobierz (docx, 23,1 KB)

Podgląd treści

“Głośne czytanie legend”

Scenariusz zajęć czytelniczych przeprowadzonych w Przedszkolu nr 5 w Pile

ODBIORCA: dzieci sześcioletnie

MIEJSCE: Publiczne Przedszkole nr 5 w Pile

CZAS TRWANIA: 60 min

CELE GŁÓWNE:

zapoznanie dzieci z literaturą

propagowanie idei głośnego czytania dzieciom

rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci

wpajanie wartości moralnych

CELE SZCZEGÓŁOWE:

dziecko:

utrwala nawyk kontaktu z książką

nabywa umiejętność zrelaksowania się i skupienia uwagi na wykonywanym zadaniu

rozwija pamięć, język i wyobraźnię

poznaje treść legend „Wars i Sawa” oraz „O hejnale mariackim”

potrafi streścić wysłuchany przed chwilą utwór

poznaje znaczenie „legendy”

potrafi bawić się w grupie

umie nazwać swój nastrój

poznaje wątki historyczne związane z miastami Warszawą i Krakowem

METODY:

słowna – pogadanka, słuchanie legend, rozmowa kierowana na temat przeczytanego utworu

czynna – zabawy ruchowe, kolorowanie mandali, ćwiczenia oddechowe

ŚRODKI  I POMOCE DYDAKTYCZNE:

Legendy „Wars i Sawa” oraz „O hejnale mariackim”

Nagrany dźwięk hejnału z kasety „Echa ojczyzny”, magnetofon

kredki, kolorowanki z mandalą

ilustracje przedstawiające Kościół Mariacki w Krakowie oraz grającego trębacza na wieży

sznurek lub 2 koła hula-hop

4 miękkie piłeczki

wędka (zrobiona z patyka, sznurka i przywiązanego na końcu kawałka magnesu), wydrukowane litery, spinacze

książki (małe i lekkie, wykorzystane podczas wyścigów z książką na głowie)

FORMY PRACY:

zbiorowa

indywidualna

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Powitanie dzieci. Dzieci zasiadają „po turecku” w kręgu.

Zabawa „Jak się dzisiaj czuję?”. Dzieci poznają różne stany emocjonalne (radość, smutek, złość, strach, rozmarzenie, zdziwienie, znudzenie, wściekłość). Każdy po kolei opisuje swój nastrój, jak się w danym dniu czuje.

Relaksujące ćwiczenia oddechowe: dzieci siedzą po turecku, układają usta jak do gwizdania i wypuszczają powoli powietrze, przechylając się do przodu. Następnie wciągają powietrze nosem i powoli prostują plecy. Powtarzamy 6 razy.

Wyjaśnienie pojęcia LEGENDA (opowieść ludowa zawierająca elementy niezwykłości i cudowności, niegdyś przekazywana ustnie, z czasem zapisana; zwykle jest to baśniowa opowieść o historii jakiegoś miejsca lub osoby, może zawierać elementy historyczne).

Głośne czytanie legend:

„Wars i Sawa”

„O hejnale mariackim”

Dzieci oglądają ilustracje przedstawiające Kościół Mariacki w Krakowie oraz trębacza grającego na wieży Kościoła.

Dzieci słuchają nagrania hejnału z taśmy magnetofonowej „Echa ojczyzny”.

Rozmowa kierowana o przeczytanych utworach.

„Mim” – przedstawienie przez wybrane dziecko fabuły legendy „O hejnale mariackim” za pomocą ruchu, gestu, mimiki.

Zabawy ruchowe:

„Łowienie literek” – do kartek z wydrukowanymi literkami przyczepia się spinacz. Zadaniem dziecka jest przy pomocy „wędki” z magnesem wyłowić umieszczone w kole (ze sznurka lub koła hula-hop) literki. Dzieci wspólnie odczytują nazwę wyłowionej litery i wymieniają przedmioty zaczynające się na daną głoskę.

Rzut piłeczką do celu – dzieci stoją w ...