Dodaj publikację
Autor
Iwona Stachowiak
Data publikacji
2014-02-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
337

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji matematyki w klasie IV wykorzystujący elementy oceniania kształtującego. Lekcja utrwalająca działania pisemne i prawidłową kolejność działań - dotyczy rozwiązywania zadań tekstowych.
 Pobierz (doc, 28,5 KB)

Podgląd treści

|Nauczyciel: Iwona Stachowiak klasa: IV |
|Temat: Rozwiązywanie zadań tekstowych – zastosowanie działań pisemnych i prawidłowej kolejności wykonywania działań. |
|Cele sformułowane w języku ucznia: |
| |
|Na dzisiejszej lekcji będziecie wykorzystywać działania pisemne przy rozwiązywaniu zadań z treścią. Zadania będą dotyczyły sytuacji |
|praktycznych np. zakupów, obliczanie wagi skrzynki. Przy ich rozwiązywaniu będziemy również wykorzystywali prawidłową kolejność |
|wykonywania działań. |
|Kluczowe pytanie dla uczniów: |
|W jakich sytuacjach życiowych wykorzystujemy działania pisemne? |
|'NaCoBeZU', czyli: Na co będę zwracał uwagę - czego będę oczekiwać i wymagać od uczniów po lekcji: |
| |
|NaCoBeZu doraźne |
|Po tej lekcji powinieneś : |
|wykonasz działania pisemne |
|zinterpretujesz tekst zadania za pomocą działań pisemnych |
|zastosujesz zasady dotyczące kolejności wykonywania działań. |
| |
| |
|NaCoBeZu stałe |
|Powinieneś : |
|prawidłowo posługiwać się podstawowymi pojęciami matematycznymi |
|czytać tekst matematyczny ze zrozumieniem |
|zapisy wykonywać starannie |
|umieć przeprowadzić analizę zadania |
| |
|Przebieg lekcji. |
| |
|1. Czynności organizacyjno-porządkowe, w tym sprawdzenie pracy domowej. |
|2. Przedstawienie tematu lekcji, pytania kluczowego i zapoznanie z celami lekcji. |
|3. Omówienie NaCoBeZu i rozdanie karteczek z celami lekcji i NaCoBeZu do wklejenia w zeszytach. |
|4. Podział uczniów na 4-5 osobowe grupy, w których będą pracować. |
|5. Rozwiązywanie przez uczniów w grupach zadań tekstowych z podręcznika (Matematyka z plusem zadania 3-6 strona 60). |
| |
|Zad. 3 Mama Uli zamierza kupić nową pralkę. Pierwsza wpłata wynosi 460 zł. Pozostała kwota ma być spłacona w 12 miesięcznych ratach po |
|95 zł. Ile kosztuje ta pralka? |
| |
|Zad. 4 Restauracja dokupiła 3 nowe stoły i 7 krzeseł. Rachunek wyniósł 1211 zł. Jeden stół kosztował 175 zł. Ile kosztowało jedno |
|krzesło? |
|Zad. 5 |
|Dwanaście jednakowych skrzynek ze śliwkami waży razem 228 kg. W każdej skrzynce jest 17 kg śliwek Ile waży pusta skrzynka? |
| |
|Zad. 6 Do hurtowni przywieziono 2560 litrów soku pomidorowego w kartonach dwulitrowych i jednolitrowych. Mniejszych kartonów było 672. |
|Ile było większych kartonów? |
| |
|6. Ocena koleżeńska: W parach sąsiedzi wymieniają się swoimi rozwiązaniami. Sprawdzają obliczenia sąsiadom. Mają zwrócić uwagę na : |
|zastosowanie właściwego działania, właściwy wynik i poprawną odpowiedź. Napisać informację zwrotną: co było dobrze wykonane, gdzie była |
|pomyłka, jak poprawić pomyłkę. Na tablicy zapisuję poprawne wyniki. |
|7. Ustna odpowiedź na pytanie kluczowe. |
|8. Praca domowa (z ćwiczeń MATEMATYKA Z PLUSEM). |
| |
|Ćw. 1. |
|Rekord długości przebywania człowieka w kosmosie wynosi 365 dni i 22 godziny. Ile to godzin? |
|Ćw. 2. |
|Kometa Halleya pojawia się w naszym Układzie Słonecznym co 76 lat. Ostatni raz widziano ją w 1986 roku. Ile lat będziesz miał, gdy |
|pojawi się znowu? |
| |
|9. Podsumowanie lekcji. Uczniowie oceniają sami swoje umiejętności. Zastosowanie techniki „sygnalizacji świetlnej”. Uczniowie po ...