Dodaj publikację
Autor
Dorota Forma
Data publikacji
2014-03-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
93

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja którą wysyłam jest mojego autorstwa zawiera konspekt zajęć z matematyki dla klasy IV szkoły podstawowej dotyczący sześcianu i jego własności, dołączone do konspektu załączniki można wykorzystać do prezentacji na rzutniku w postaci foliogramów lub bezpośrednio z komputera.
 Pobierz (doc, 152,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji matematyki dla klasy IV

Czas trwania: 45 min

Temat: Sześcian i jego własności.

Cele lekcji:
▪ ćwiczenie sprawności manualnych uczniów
uczeń zna:
▪ pojęcie sześcianu,
▪ elementy budowy sześcianu,
uczeń umie:
▪ wyróżnić sześcian spośród figur przestrzennych,
▪ wskazać elementy budowy sześcianu,
▪ wskazać w sześcianie ściany prostopadłe i równoległe,
▪ wskazać w sześcianie krawędzie prostopadłe, równoległe i skośne,
▪ wskazać w sześcianie przekątne,

Metody:
▪ pogadanka
▪ wykład połączony z prezentacją,
▪ ćwiczenia praktyczne,

Formy pracy:
▪ praca z całą klasą,
▪ praca indywidualna,

Środki dydaktyczne:
▪ foliogramy (załączniki 1 – 9),
▪ rzutnik,
▪ modele figur przestrzennych w tym sześcianów i prostopadłościanów,
▪ patyczki
▪ plastelina

Przebieg lekcji:

Część wstępna
1. Powitanie i sprawdzenie listy obecności.
2. Sprawdzenie pracy domowej.
3. Podanie tematu i celu lekcji.
4. Przypomnienie wiadomości o prostopadłościanie.

Część właściwa
(Każdy uczeń otrzymuje zestaw rysunków 8 sześcianów w rzucie, które uzupełnia w trakcie lekcji wg wskazówek nauczyciela – załącznik 10)
5. Wprowadzenie pojęcia sześcianu za pomocą:
▪ modelu sześcianu
▪ foliogramu (załączniki 1-2)
6. Omówienie położenia krawędzi sześcianu (prostopadłe, równoległe, skośne )za pomocą:
▪ modelu sześcianu
▪ foliogramu (załącznik 3-4)
7. Omówienie położenia ścian sześcianu (prostopadłe i równoległe) za pomocą:
▪ modelu sześcianu
▪ foliogramu (załącznik 5-6)
8. Omówienie przekątnych w sześcianie:
▪ foliogram (załącznik 7-8)
9. Zadanie ćwiczeniowe dotyczące poznanych elementów sześcianu (załącznik 9):
▪ omówienie polecenia
▪ odczytywanie z rysunku i zapisywanie rozwiązań.
10. Budowanie modelu sześcianu z plasteliny i patyczków:
▪ każdy uczeń wykonuje pracę samodzielnie

Część końcowa
11. Podsumowanie poznanych wiadomości:
▪ przypomnienie elementów sześcianu
▪ wskazanie elementów sześcianu na modelu
12. Ocena pracy ucznia na lekcji:
▪ wykonanego modelu sześcianu
▪ aktywności
13. Zadanie i omówienie pracy domowej:
▪ podręcznik
▪ zeszyt ćwiczeń
Opracowała: Dorota Forma
Załącznik 1

Temat: Sześcian i jego własności.

Sześcian to taki prostopadłościan, którego ściany są kwadratami.

Sześcian ma:
▪ 12 krawędzi (odcinki takiej samej długości)
▪ 6 ścian (kwadraty)
▪ 8 wierzchołków (punkty)

Załącznik 2

Sześcian

[pic]

Załącznik 3
Krawędzie sześcianu (1)
[pic][pic]

[pic]

Załącznik 4
Krawędzie sześcianu (2)

[pic]

wybrana krawędź
krawędzie równoległe
krawędzie prostopadłe
krawędzie skośne
Załącznik 5
Pary ścian równoległych w sześcianie
[pic]

[pic]

Załącznik 6
Pary ścian prostopadłych w sześcianie
[pic]

[pic]
Załącznik 7
Przekątne w sześcianie (1)

[pic]
przekątna sześcianu
przekątna podstawy
przekątna ściany bocznej

Załącznik 8
Przekątne w sześcianie (2)
[pic]
[pic]

Załącznik 9
Zadanie
Mając dany sześcian wypisz wszystkie:
a) Krawędzie:
b) Ściany:
c) Wierzchołki:
d) Krawędzie równoległe do krawędzi DE:
e) Krawędzie prostopadłe do krawędzi DE:
f) Krawędzie skośne do krawędzi DE:
g) Ściany równoległe do ściany ADEG:
h) Ściany prostopadłe do ściany ADEG:
[pic]