Dodaj publikację
Autor
Renata Warejko
Data publikacji
2014-05-05
Średnia ocena
0,00
Pobrań
86

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 2 gimnazjum dotyczącej zastosowania poznanych metod rozwiązywania układów równań do zadań praktycznych.
 Pobierz (docx, 23,5 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI w II klasie gimnazjum

Temat lekcji: Zastosowanie układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych.Czas realizacji tematu: 45 minut

klasa 2a

Cele operacyjne:

Uczeń zna:

pojęcie układu równań

metody rozwiązywania układów równań: podstawiania i przeciwnych współczynników

Uczeń potrafi:

wyznaczyć niewiadomą z równania

rozwiązać układ równań I stopnia z dwiema niewiadomymi metodą podstawiania i przeciwnych współczynników

Cele wychowawcze:

stosowanie poznanych wiadomości w zadaniach praktycznych,

rozwijanie umiejętności logicznego myślenia i spostrzegawczości

Metody pracy:

praca z podręcznikiem

ćwiczeniowa

ocena koleżeńska

Formy pracy:

praca indywidualna

praca z całą klasą

praca w grupach 2-osobowych

Środki dydaktyczne:

podręcznik „Matematyka z plusem” GWO str. 110-119

Przebieg lekcji:

Sprawdzenie listy obecności.

Sprawdzenie pracy domowej.

Przedstawienie uczniom celu lekcji.

Jest to pierwsza z cyklu lekcji dotyczących zastosowania poznanych metod rozwiązywania układów równań do zadań praktycznych dotyczących zbiorów liczbowych, cen towarów, zadań geometrycznych oraz obliczeń procentowych, w tym stężenia procentowego roztworu. Uczeń w ciągu tych lekcji ma nauczyć się analizować zadanie tzn. ustalać i opisywać niewiadome w zadaniach, określać zależności między nimi oraz zapisywać treść zadania z użyciem symboli literowych i znaków działań.

Analiza i rozwiązanie zad.1/110.

Nauczyciel pokazuje uczniom, jak prawidłowo wykonuje się analizę zadania. Następnie wspólnie z uczniami układa właściwy układ równań i rozwiązuje go, przypominając na czym polega rozwiązywanie równań danych w postaci proporcji. Po rozwiązaniu zadania sprawdza poprawność rozwiązania i zapisuje odpowiedź na tablicy.

Analiza i rozwiązanie zad.5/110.

N-l wspólnie z uczniami wprowadza niezbędne oznaczenia oraz układa układ równań. Następnie uczniowie indywidualnie, w swoich zeszytach, zapisują układ równań zgodnie z warunkami zadania. Jeden z uczniów na tablicy rozwiązuje go wybraną przez siebie metodą i zapisuje odpowiedź.

Ocena koleżeńska w parach (praca ok. 10-15 minut)

Uczniowie otrzymują dwa zadania do samodzielnego rozwiązania podobne do rozwiązywanych na tablicy: zad. 19/119 i zad.6/110

Uczniowie siedzący obok siebie w ławkach wymieniają się rozwiązaniami. Sprawdzają poprawny zapis układu równań zgodnie z warunkami zadania. Piszą informację zwrotną: czy analiza zad. była poprawna, czy dobrze zapisano zależności między niewiadomymi, czy poprawnie rozwiązano układ, była odpowiedź, gdzie były pomyłki...

Informacja zwrotna pod każdym zadaniem

analiza zadania

ułożenie poprawnego układu r-ń

poprawne rozwiązanie

odpowiedź

Nauczyciel na bieżąco sprawdza pracę uczniów i pomaga tym, którzy nie radzą sobie.

Podsumowanie lekcji i ocena pracy.

Uczniowie otrzymują „+” na konto aktywności na lekcji za każde rozwiązane bezbłędnie zadanie.

Zapisanie pracy domowej.

Zad. 2/110 (podręcznik), zad 23,24/45 (zbiór zadań)

Dla chętnych zadania o podwyższonym stopniu trudności: zad. 4 ...