Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI HISTORII W KLASIE VI
TEMAT : W CZASACH BAROKU
TREŚCI PROGRAMOWE : NAJWAŻNIEJSZE ELEMENTY POLSKIEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO, WYBRANE ZAGADNIENIA Z DZIEJÓW EUROPY.
CELE OPERACYJNE LEKCJI : A) UCZEŃ ZNA : NAJWYBITNIEJSZYCH TWÓRCÓW BAROKOWYCH : RUBENS, CARAVAGGIO, EL GRECO, REMBRANDT, WILLIAM SZEKSPIR,MOLIER. POJĘCIA : BAROK, SZTUKATERIA, KONTUSZ, SARMATYZM.
NAJSŁYNNIEJSZE BUDOWLE BAROKOWE : KOŚCIÓŁ IL GESU, WERSAL, WILANÓW.
B) UCZEŃ ROZUMIE : WPŁYW WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH NA POWSTANIE I ROZWÓJ SZTUKI BAROKOWEJ.
C) UCZEŃ POTRAFI : PRZEDSTAWIĆ NAJWAŻNIEJSZE CECHY STYLU BAROKOWEGO.
WYMIENIĆ DZIEDZINY KULTURY I SZTUKI, JAKIE ROZWIJAŁY SIĘ W BAROKU I KRÓTKO JE OPISAĆ . SCHARAKTERYZOWAĆ SARMATYZM.
METODY :
ELEMENTY WYKŁADU, PRACA Z PODRĘCZNIKIEM, METODA AKTYWIZUJĄCA – RÓŻA DIAGNISTYCZNA.
FORMY PRACY : INDYWIDUALNA, GRUPOWA, ZBIOROWA.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: PODRĘCZNIK „MOJA HISTORIA 6” CZ.1, S 73 – 77, ZESZYT UCZNIA „MOJA HISTORIA 6” CZ.1, S.51 – 53, KARTY PRACY.
PRZEBIEG LEKCJI: 1. CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE : SPRAWDZENIE OBECNOŚCI, PODANIE TEMATU LEKCJI.
2. UCZNIOWIE Z POMOCĄ NAUCZYCIELA PRZYPOMINAJĄ JAKIE POZNALI DOTĄD EPOKI W SZTUCE. WYMIENIAJĄ CO CHARAKTERYZOWAŁO ŚREDNIOWIECZNĄ I RENESANSOWĄ SZTUKĘ.
3. MAUCZYCIEL WYJAŚNIA, ŻE W XVII I XVIII WIEK TO CZASY WIELU OKRUTNYCH WOJEN W EUROPIE. W
FAZA REALIZACYJNA
1. NAUCZYCIEL PRZEDSTAWIA CECHY CHARAKTERYSTYCZNE NOWEJ EPOKI W SZTUCE – BAROKU.OMAWIA WYGLAD KOŚCIOŁA IL GESU I PALACU W WERSALU ORAZ PODKRESLA ICH WPŁYWA NA POWSTANIE PODOBNYCH W EUROPIE I NA ŚWIECIE. MS PRZYKŁADZIE PALACU W WILANOWIE (STR. 77 PODRĘCZNIKA)NAUCZYCIEL PRZEDSTAWIA ZAŁOŻENIA ARCHITEKTONICZNE BAROKU W POLSCE.
2. MAUCZYCIEL WYJAŚNIA SPECYFIKĘ KULTURY SARMACKIEJ ORAZ STROJU POLSKIEJ SZLACHTY NA PRZYKŁADZIE OBRAZU ZAMIESZCZONEGO W PODRĘCZNIKU (STR.77).
3. UCZNIOWIE SAMODZIELNIE WYKONUJĄ ĆWICZENIE 3. ZE STRONY 53 ZESZYTU UCZNIA.NASTĘPNIE SPRAWDZA POPRAWNOŚĆ ODPOWIEDZI.
4. NAUCZYCIEL DZIELI KLASĘ NA DWIE GRUPY A I B. KAŻDY UCZEŃ OTRZYMUJE KARTY PRACY NR 1 I NR 2. GRUPA A UZUPEŁNIA KARTĘ PRACY NR 1 , GRUPA B KARTĘ PRACY NR 2.PO ROZWIĄZANIU ZADAŃ CZŁONKOWIE OBU GRUP WYMIENIAJĄ SIĘ MIĘDZY SOBĄ INFORMACJAMI I UZUPEŁNIAJĄ KARTY PRACY.
FAZA PODSUMOWUJĄCA
1.UCZNIOWIE ODPOWIADAJĄ NA PYTANIE : JAKIE DZIEDZINY KULTURY I SZTUKI ROZWIJAJĄCE SIĘ W EPOCE BAROKU POZNALIŚCIE NA LEKCJI ?NAUCZYCIEL ZAPISUJE ODPOWIEDZI NA TABLICY W POSTACI RÓŻY DIAGNOSTYCZNEJ.
2. ZADANIE DOMOWE: WYKONAJ ĆWICZENIE 1. ZE S.51 ORAZ ĆWICZENIE 2. ZE S.52 ZESZYTU UCZNIA.NAUCZYCIEL OCENIA PRACĘUCZNIÓW NA LEKCJI.