Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE 4D
14.03.2013 r.
Temat zajęć: Co łączy Polaków?
Cele zajęć:
a) Cel ogólny: uczeń
• zna symbole narodowe swojego kraju
• ma poczucie tożsamości narodowej.
b) Cele szczegółowe: uczeń
• wymienia barwy znajdujące się na polskiej fladze,
• wie, jak wygląda godło naszego kraju,
• rozpoznaje melodię hymnu narodowego,
• szanuje symbole narodowe,
• kształtuje swoją tożsamość narodową,
• wie, dlaczego wizerunek orła jest w godle Polski,
• rozumie, że bycie Polakiem zobowiązuje do godnego reprezentowania swojego narodu,
• słucha z zainteresowaniem recytacji utworu poetyckiego,
• wyróżnia cechy charakterystyczne obserwowanego przedmiotu,
• trafnie dobiera słownictwo,
• wzbogaca swój czynny język,
• rozwija umiejętność wypowiadania się na określony temat na podstawie własnych obserwacji,
• słucha uważnie czytanego przez nauczyciela tekstu,
• wyrabia umiejętność klasyfikowania przedmiotów,
• budzi wiarę we własne siły,
• wyrabia w sobie umiejętność obserwacji otaczającego środowiska i zmian w nim zachodzących,
• pobudza swoją wyobraźnię,
• rozwija sprawność manualną.
c) Metody pracy:
• obserwacja
• ćwiczenia
• pokaz
• rozmowa - opowiadanie, objaśnianie.
d) Formy pracy:
• indywidualna
• zbiorowa.
e) Środki dydaktyczne:
• karty pracy – załączniki
• godło państwowe
• mapa Polski
• flaga Polski
• hymn Polski na płycie CD
• wiersz „Barwy ojczyste” Cz. Janczarski
• wiersz „Mój orzeł” J. Kulmowa
• treść legendy „O Lechu, Czechu i Rusie”
• podręcznik do języka polskiego „Teraz polski!” klasa4.
f) Przebieg zajęć:
1.ZAJĘCIA WSTĘPNE
• Przywitanie dzieci
• Sprawdzenie listy obecności
• Rozmowa na temat miejsca zamieszkania – podanie adresu.
• Wprowadzenie do tematu dnia poprzez przeczytanie legendy „O Lechu, Czechu i Rusie” lub opowiedzenie treści legendy przez uczniów (korelacja z treściami poznanymi na lekcji historii) - zał.1.
• Rozmowa związana z legendą:
– Jak mieli na imię bohaterowie?
– Jak miał na imię założyciel naszego państwa?
– Jaki ptak siedział na drzewie?
– Jakie godło dla Polski stworzył Lech?
2. ROZWINIĘCIE
• Co łączy Polaków? – próba odpowiedzenia i zapisanie tematu lekcji.
• W jakim państwie mieszkamy? - Zagadka zał.2.
• Wskazanie na mapie Polski, obwiedzenie palcem jej granic.
• Wskazanie sąsiadów Polski.
• Wklejenie do zeszytu konturów Polski – zał. 3.
• Ustalenie, jakie miasto jest stolicą Polski teraz, jakie miasta były stolicą Polski w przeszłości.
• Odnalezienie na mapie Polski Warszawy, Krakowa i Gniezna oraz zaznaczenie ich na swojej mapce w zeszycie.
• Zwrócenie uwagi na miejsce naszego zamieszkania, wskazywanie na mapie naszego miasta.
• Co to jest symbol - znak? Wyjaśnienia.
• Pokażcie, gdzie w naszej klasie znajdują się symbole narodowe. Wymieńcie te symbole.
• Rozmowa w związku z prezentowanymi symbolami. Wskazanie, gdzie znajdują się te symbole: monety, banknoty, biura, szkoły, urzędy.
• Wskazanie godła naszego kraju, próba opisu godła.
• Słuchanie wiersza „Mój Orzeł” - zał.4.
• Rozmowa związana z treścią utworu.
– O jakim orle jest ...