Dodaj publikację
Autor
Magdalena Kaczmarek
Data publikacji
2014-05-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
60

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja dotyczy zagadnienia z historii w klasie I gimnazjum nt. Kultura, sztuka i religia Greków w starożytności. Scenariusz lekcji przewidziany jest do realizacji na dwie godziny lekcyjne i zawiera opis zadań dla poszczególnych  grup, oraz kartę pracy do uzupełnienia przez uczniów. 
 Pobierz (doc, 129,5 KB)

Podgląd treści


Temat: Kultura, sztuka i religia Greków w starożytności.

Autor: Magdalena Kaczmarek
Klasa: I gimnazjum
Liczba jednostek lekcyjnych: 2

Podstawa programowa – treści nauczania.
Uczeń charakteryzuje czynniki integrujące starożytnych Greków: język, system wierzeń, teatr oraz igrzyska olimpijskie.

Cele lekcji.
Po skończonych zajęciach:
Uczeń wie:
• Czym jest politeizm.
• Czym są mity.
• Jak wyglądała religia starożytnych Greków.
• Jak wyglądała organizacja igrzysk olimpijskich.
• Jakie dyscypliny rozgrywano na igrzyskach olimpijskich.
• Skąd wzięły się początki teatru.
• Kto mógł brać udział w przedstawieniach.
• Czym zajmowała się filozofia w starożytności.
• Jakie były porządki architektoniczne w starożytnej Grecji.

Uczeń rozumie:
• Znaczenie pojęć: politeizm, monoteizm, kuros, styl dorycki, styl joński, styl koryncki, dramat, komedia tragedia, olimpiada, igrzyska olimpijskie, Propyleje, mitologia, Partenon, Erechtejon, Akropol.

Uczeń potrafi:
• Współpracować w grupie.
• Zaprezentować nabytą wiedze na forum klasy.
• Selekcjonować informacje.
• Wyjaśnić co było treścią mitów.
• Wyjaśnić czym zajmowała się filozofia w starożytnej Grecji.
• Tematykę rzeźby greckiej.

Środki dydaktyczne:
• Podręcznik do historii w gimnazjum.
• Vademecum z historii.
• Encyklopedia.
• Strony internetowe.

Metody pracy:
• Elementy wykładu.
• Praca w grupach.
• Praca z podręcznikiem i innymi środkami dydaktycznymi.
• Drama.

Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
• Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji oraz celów lekcji, rozdanie kart pracy.
• Nauczyciel tłumaczy uczniom, że pomimo, iż Grecy nie tworzyli jednego organizmu państwowego, to mieli świadomość wspólnoty języka, kultury, wierzeń.

Faza realizacyjna:
• Na wcześniejszej lekcji uczniowie zostali podzieleni na grupy. Każda z nich miała do przygotowania jedno z zagadnień, które uczniowie prezentują. Czas na prezentację to okl. 5 min.
• Zadania dla poszczególnych grup:

Grupa 1.
Zapoznajcie się tekstem w podręczniku ze stron 57-59. Przygotujcie prezentację multimedialną przedstawiającą wierzenia starożytnych Greków. Zwróćcie uwagę na następujące kwestie:
• Czy byli oni politeistami czy monoteistami?
• Jak przedstawiali bogów?
• Gdzie znajdowała się siedziba bogów?
• Co spożywali bogowie greccy?
• Wymieńcie najważniejsze greckie bóstwa.
• W jaki sposób czczono bogów?
• Czym były mity? Podajcie przykład.
• Przygotujcie krótką notatkę dla klasy, w której będą najważniejsi bogowie i pojęcie mit.

Grupa 2.
Zapoznajcie się z tekstem Igrzyska olimpijskie ze strony 60.
Przygotujcie plakat, w którym przedstawicie najważniejsze informacje związane z igrzyskami olimpijskimi.
• Od kiedy datuje się igrzyska olimpijskie w starożytności i w czasach nowożytnych?
• Kto był inicjatorem nowożytnych igrzysk olimpijskich?
• Co oznacza słowo olimpiada?
• Jak często organizowana igrzyska, gdzie i w jakich okolicznościach?
• Jak długo trwały igrzyska?
• W jakich dyscyplinach konkurowano??
• Kto mógł brać udział w igrzyskach?
• Jaka byłą nagroda dla zwycięzcy?
• Przygotujcie notatkę w której znajdą się informacje od kiedy datuje się igrzyska olimpijskie, jakie dyscypliny uprawiano, jaka była nagroda dla zwycięzcy.

Grupa 3 ...