Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI BIBLIOTECZNEJ DLA KLAS IV-VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ PT. „KATALOGI BIBLIOTECZNE I KARTA KATALOGOWA”
Cele:
- Poznanie przez uczniów rodzajów katalogów: tradycyjnych, komputerowych oraz
alfabetycznych, tytułowych, rzeczowych
- Kształcenie umiejętności korzystania z katalogów
- Zapoznanie z treścią karty katalogowej
- Wykształcenie umiejętności odczytania informacji o książce z karty katalogowej
- Zachęcenie do samodzielnego wyszukiwania pozycji książkowych przy pomocy katalogu
Metody:
Wykład, demonstracja, ćwiczenia praktyczne
Środki dydaktyczne:
Skrzynki katalogowe, komputer, schemat karty katalogowej w powiększeniu, książki i karty katalogowe do ćwiczeń
Czas trwania:
45 minut
Przebieg lekcji:
Wstęp do zajęć (5 min)
Przypomnienie funkcji biblioteki i czytelni
Zapoznanie z tematem zajęć: próba wyjaśnienia pochodzenia i znaczenia słowa „katalog”
Przy pomocy słowników i encyklopedii
Wykład (10 min.)
- Wytłumaczenie funkcji katalogu
- Zapoznanie z rodzajami katalogów
- Wytłumaczenie powstawania oraz funkcji karty katalogowej
Demonstracja (10 min.)
Pokaz karty katalogowej i analiza poszczególnych elementów opisu bibliograficznego (autor, tytuł, inne osoby odpowiedzialne np. tłumacz, ilustrator, nr wydania, miejsce, nazwa
wydawnictwa, rok wydania, opis fizyczny książki, nazwa serii, nr ISDN, informacje biblioteczne
o książce min. nr inwentarzowy, sygnatura)
Ćwiczenie:
Podział klasy na dwie grupy:
- grupa pierwsza z nauczycielem bibliotekarzem ogląda katalogi skrzynkowe i komputerowy oraz
kartę katalogową (10 min.)
- grupa druga z drugim nauczycielem (bibliotekarzem lub polonistą) sporządza do przydzielonych
książek karty katalogowe (10 min.)
Po wykonanych zadaniach zamiana grup.
Na koniec krótkie podsumowanie zdobytych wiadomości.
Opracowała Małgorzata Zdrojewska