Dodaj publikację
Autor
Magdalena Słowik
Data publikacji
2014-05-26
Średnia ocena
5,00
Pobrań
190

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz apelu z okazji Dnia Ziemi, opracowany w oparciu o film Home S.O.S. Ziemia.
 Pobierz (docx, 27,2 KB)

Podgląd treści

Dzień Ziemi 2014

UCZEŃ 1:

22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie będzie świętować Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu czy wieku.

Uczeń 2:

Pierwszy dzień Ziemi zorganizowany został w Ameryce, 22.04.1970 r. Zakończył się dużym sukcesem Na jednym placu w Waszyngtonie zgromadziło się 200 tys. ludzi, a choć nie sposób w to uwierzyć, to według niektórych źródeł na ulice miast całego kraju wyszło 20 milionów ludzi domagających się troski o środowisko. Na zajęcia nie poszły miliony uczniów i studentów, domagając się walki z wyciekami ropy, trującymi fabrykami i elektrowniami, toksycznymi odpadami, autostradami i zanikiem dzikiego życia. Uznaje się, że tego dnia narodził się ruch ekologiczny, który sprawił, że politycy musieli się zająć po raz pierwszy tak codziennymi, z dzisiejszej perspektywy, tematami jak czystość wód i powietrza.

UCZEŃ 3:

W Polsce Dzień Ziemi organizowany jest od 1991 r.

Każdego roku wybierane jest inne hasło przewodnie Światowego Dnia Ziemi, związane z problemami ekologicznymi. W tym roku brzmi ono „Zmieniaj nawyki - nie klimat!"

Uczeń 4: Ziemia byłaby oazą piękna i spokoju, gdyby nie my – ludzie.

Film Home S.O.S Ziemia

Uczeń 4:

Prawdopodobnie rzadko zastanawiamy się nad tym, ile mamy do zawdzięczenia naszej Ziemi.

Bez lasów i bez tlenu nie moglibyśmy oddychać. Bez gleby nie moglibyśmy jeść.

Bez deszczu i rzek nie moglibyśmy pić. Na Ziemi możemy robić coś, czego nie moglibyśmy robić na innych planetach – możemy żyć.

UCZEŃ 1:

Często zapominamy o tym, że drugiego takiego domu nie dostaniemy, że dbając o Ziemię dbamy o samych siebie, że nawet najlepszemu architektowi nie uda się odbudować tego, co zostanie na Ziemi zniszczone.

Uczeń 2:

Jeśli ludzie nie zaczną działać szybko i zdecydowanie, przyszłość ziemi będzie zagrożona. Musimy uratować naszą planetę przed katastrofą.

Mottem dzisiejszego apelu niech będzie krótki, ale jakże bardzo głęboki w swojej treści wiersz znanej poetki- Wisławy Szymborskiej:

Recytator:

„Najwyższą formą materii jest człowiek- Ziemi mieszkaniec.

Najwyższą formą istnienia- świadome jego działanie.

Najwyższą formą działania- walka o pokój tej Ziemi.

Najwyższą formą tej walki- siłami walczyć wspólnymi.”

Uczeń 3:

Od momentu pojawienia się na Ziemi Człowiek spędził większość czasu na próbach ujarzmienia przyrody.

Cóż zresztą innego mógł zrobić ten najbardziej bezbronny spośród ssaków we wrogim otoczeniu? Uczeni uświadomili nam, że to właśnie dzięki swojej zdolności pojmowania i przekształcenia przyrody Człowiek jest tym, kim jest.

Trzeba było zrozumieć – i narodziła się nauka.

Trzeba było zmieniać – i rozwinęła się ...