Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Wyderska
Data publikacji
2014-05-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
101

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć wyrównawczych z matematyki w klasie drugiej gimnazjum.
 Pobierz (doc, 1,8 MB)

Podgląd treści


Konspekt zajęć wyrównawczych z matematyki w klasie drugiej gimnazjum

Opracowała: Agnieszka Wyderska
Temat: Doskonalenie umiejętności stosowania twierdzenia Pitagorasa do wyznaczania długości odcinków, pól i obwodów wielokątów.
Dział programowy: Trójkąty prostokątne.

Cele lekcji: Uczeń:
potrafi zapisać równość wynikającą z tw. Pitagorasa dla trójkąta prostokątnego;
stosować twierdzenie Pitagorasa do obliczania pól i obwodów wielokątów
potrafi obliczać długości odcinków w układzie współrzędnych;
potrafi określić czy trójkąt jest prostokątny na podstawie twierdzenia odwrotnego
do tw. Pitagorasa:
doskonali umiejętność pracy w grupie i indywidualnej.

Cele rewalidacyjne:
• rozwijanie umiejętności komunikowania się z otoczeniem poprzez słuchowy odbiór
poleceń, zawartych w ćwiczeniu i reagowanie na nie;
• rozwijanie sprawności analizy i syntezy wzrokowej poprzez układanie kart do gry;
• rozwijanie percepcji wzrokowej oraz sprawności ujmowania zależności między całością
obrazu a jego elementami składowymi poprzez wyróżnianie trójkątów prostokątnych
w innych figurach, a także odcinków (przyprostokątnych i przeciwprostokątnej)
przy zapisywaniu zależności wynikających z tw. Pitagorasa;

Metody i formy pracy:
pogadanka
gra dydaktyczna
praca indywidualna i w grupie

Środki i materiały dydaktyczne:
zestaw kart do gry „Kwintety – zastosowanie tw. Pitagorasa”
komputery
program multimedialny „Matematyka 2 – ćwiczenia interaktywne”
Przebieg lekcji:

1. Część wstępna:
• Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności.
• Przypomnienie wiadomości: twierdzenie Pitagorasa i twierdzenie odwrotne do twierdzenia Pitagorasa.
• Omówienie reguł gry „Kwintety – zastosowanie tw. Pitagorasa”
• Rozdanie brudnopisów

Część właściwa:
• Praca w grupach: Każda grupa otrzymuje 40 kart do gry (Załącznik 1). Jedna osoba rozdaje po pięć kart wszystkim uczestnikom gry. Zaczyna ten z graczy, który otrzymał kartę z numerem I. (Najpierw swoje karty sprawdza rozdający. Jeśli nie ma on karty z numerem 1, to swoje karty sprawdza osoba siedząca z lewej strony rozdającego). Jeżeli żaden z graczy nie ma karty z numerem I, to kolejno dobierają oni po jednej karcie ze stosu do momentu, aż jeden z nich znajdzie taką kartę. Grający po kolei wykładają karty (zawsze po jednej) z następnym etapem rozwiązania zadania albo kartę z numerem I. Jeżeli nie mają odpowiedniej karty, to dobierają jedną z talii. Ten kto położy ostatnią ze swoich kart, wygrywa kolejkę, ale gra toczy się aż do wyłożenia wszystkich kart. Uczniowie mogą wykonywać potrzebne obliczenia na kartkach. (Nauczyciel pomaga słabszym uczniom wykonać zadanie, tak aby czuły, że również odniosły sukces).

• Praca z programem multimedialnym „Matematyka 2 – ćwiczenia interaktywne”.
- Nauczyciel pokazuje uczniom animację przypominającą treść twierdzenia Pitagorasa, tj. Wstęp B (załącznik nr 2).
- Uczniowie odtwarzają płyty i kolejno rozwiązują zadanie 6.1.4 – wpisują w luki odpowiednie długości boków trójkąta prostokątnego, tak aby spełniały równość wynikającą z tw ...