Dodaj publikację
Autor
Zemsta Anna
Data publikacji
2014-05-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
87

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji matematyki w kl. I gimnazjum.
 Pobierz (doc, 60,0 KB)

Podgląd treści


Anna Zemsta

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum

Temat: Obliczanie procentu danej liczby – wizyta w banku i w biurze podróży.

CELE LEKCJI
- ogólne:
• utrwalenie wiadomości o procentach,
• utrwalenie metody obliczania procentu danej liczby.

- operacyjne:
uczeń:
• utrwala pojęcie i postać procentu za pomocą domina,
• oblicza procent danej liczby, mnożąc liczbę przez procent,
• wyszukuje informacje zapisane w tabelach i formularzach,
• stosuje poznane wiadomości w konkretnych sytuacjach,
• kształtuje umiejętność korzystania z kalkulatora, encyklopedii i mapy,
• potrafi pracować w grupie i w parach.

METODY:
• ćwiczeniowa,
• problemowa.

FORMY PRACY:
• zespołowa,
• praca w parach,
• praca w grupach.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• kalkulatory,
• mapa polityczna Europy,
• wyciąg z konta bankowego oraz zestaw pytań i zadań,
• komplety domina,
• katalogi dowolnego biura podróży,
• encyklopedia powszechna.

PRZEBIEG LEKCJI:
1. Sprawy organizacyjne, podanie tematu lekcji. (3 min.)
2. Przypomnienie wiadomości, rachunek pamięciowy: (5 min.)
▪ zamiana procentu na ułamek i odwrotnie,
▪ obliczanie procentu danej liczby,
▪ przypomnienie pojęć: odsetki, obniżka procentowa, oprocentowanie.
3. Lekcja właściwa.
▪ praca w parach (5 min.)
Każda para otrzymuje domino składające się z 10 elementów. Zadaniem uczniów jest poprawne ułożenie domina.
| |
|2,5 |
|Nr rachunku: 123456789 – 54321 – 123 – 00 Rodzaj rachunku: Waluta: |
|ROR na każde żądanie PLN |
| |
|Posiadacz rachunku: Data wystawienia: |
|Jan Kowalski 30.04.2005 r. |
|67 – 200 Głogów, ul. Moniuszki 12a |
| |
|Data rozliczenia odsetek: |
|01.06.2005 r. |
|stopa %: 5 |
|Data operacji: Opis operacji: Kwota operacji: |
|30.04.2005 r. pobory 1267,50 |
| |
|Saldo poprzednie z wyciągu |
|z dnia 15.04.2005 r. |
|Kwota 985,67 |
| |
|Saldo: |

Uczniowie w parach wypełniają wydruk bankowy, wykonują odpowiednie rachunki i udzielają odpowiedzi na poniższe pytania:
1. W jakiej walucie pan Kowalski posiadał rachunek?
2. Ile pieniędzy miał pan Kowalski przed wpłynięciem wynagrodzenia?
3. W którym dniu wpłynęły pobory na konto pana Kowalskiego?
4. W jakiej wysokości wpłynęła wypłata na konto pana Kowalskiego?
5. Jak wysoko oprocentowany jest jego rachunek?
6. Kiedy bank dopisze odsetki do rachunku?
Oblicz:
1. Saldo końcowe na dzień 30.04.2005 r.
2. Czas, jaki upłynął od momentu ostatniej operacji do chwili rozliczenia odsetek.
3. Kwotę odsetek, które dopisał bank.
4. Saldo końcowe na dzień 01.06.2005 r.
▪ praca w czterech grupach (15 min.)
Dwie grupy otrzymują zadanie dotyczące wyjazdu państwa Kowalskich do Hiszpanii, a następnie dwie grupy zadanie o wyjeździe państwa Malinowskich do Francji.
Uczniowie muszą obliczyć cenę pobytu i dojazdu, pokazać państwa na mapie oraz zareklamować dane kraje. Materiałami pomocniczymi są encyklopedia i przygotowane katalogi biur podróży.
Grupy wybierają kapitana (kontroluje pracę zespołu) oraz ...