Dodaj publikację
Autor
Dorota Ignaczak
Data publikacji
2014-06-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
82

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć hospitowanych przez Dyrekcję Szkoły.
 Pobierz (docx, 24,9 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MATEMATYKI

PRZEPROWADZONYCH W KL. 6B SZKOŁY PODSTAWOWEJ

W ZESPOLE SZKÓŁ SAMORZĄDOWYCH W KOBYLNICY

PROWADZĄCY ZAJĘCIA:

Dorota Ignaczak

KLASA:

6B

TEMAT:

Własności trójkątów i czworokątów – powtórzenie.

CELE OGÓLNE:

Powtórzenie i utrwalenie własności wielokątów

Powtórzenie i utrwalenie wzorów na obliczanie pół powierzchni figur płaskich

Kształcenie umiejętności pracy w grupach

Kształcenie umiejętności pracy samodzielnej

Klasyfikowanie trójkątów i czworokątów

Kształcenie umiejętności dodawania i mnożenia ułamków dziesiętnych

CELE OPERACYJNE:

Uczeń potrafi wymienić własności boków, przekątnych, kątów oraz wysokości w trójkątach i czworokątach

Uczeń potrafi pracować samodzielnie jak i w parze

Uczeń potrafi logicznie myśleć

Uczeń potrafi klasyfikować trójkąty i czworokąty

Uczeń potrafi wykonać zadanie dotyczące wykorzystania własności trójkątów

Uczeń potrafi wykonać zadanie dotyczące wykorzystania własności czworokątów

Uczeń potrafi obliczać miary brakujących kątów w trójkątach

Uczeń potrafi podać wzór na obliczanie pól powierzchni figur płaskich

Uczeń potrafi dodawać i mnożyć ułamki dziesiętne

STANDARDY OSIĄGNIĘĆ:

Standard

Uczeń potrafi współpracować w parze

Wskaźniki

Czy wszyscy uczniowie byli zaangażowani w pracę w parze?

Czy kulturalnie odnosili się do siebie?

Czy uczniowie pomagali sobie wzajemnie?

Czy panowała przyjazna atmosfera?

Czy uczniowie pracowali nie przeszkadzając innym?

SFORMUŁOWANE CELE DLA UCZNIA

Będziesz potrafił wymienić własności trójkątów i czworokątów

Będziesz potrafił obliczać krótkie zadania z wykorzystaniem poznanych własności

Będziesz potrafił obliczać miary brakujący kątów w trójkątach

METODA:

Pogadanka, ćwiczenia

FORMA PRACY:

Praca w grupach dwuosobowych

Praca samodzielna oraz zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

karty z narysowanymi trójkątami i czworokątami (jedna na parę); załącznik 1

karty pracy dla ucznia; załącznik 2 i załącznik 3

magnesy

mazaki

CZAS REALIZACJI: 45min

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I FAZA WPROWADZAJĄCA

Sprawy organizacyjne.

Określenie celów zajęć i zapisanie tematu.

II FAZA REALIZACYJNA

Podział klasy na grupy dwuosobowe.

Rozdanie kart z jednym wielokątem (załącznik 1)

Praca w parach

Uczniowie starają się wypisać jak najwięcej własności (przy tym zadaniu uczniowie nie wypisują wzorów na obliczanie pól powierzchni figur płaskich ani na obliczanie obwodów).

Przedstawienie wyników swojej pracy

Dzieci prezentują swój wielokąt i krótko omawiają wypisane własności. Pozostali uczniowie sprawdzają czy nie brakuje żadnej z własności. Jeśli wszystko się zgadza, to dana para otrzymuje nagrodę (ołówek, linijka, plan lekcji itp.). Para, która popełni błąd lub nie wypisze wszystkich własności dostaje naklejkę z serii „zachętki i motywce”. Osoba, która doda brakującą własność również zostanie nagrodzona.

Po prezentacji wybieramy „najdroższy”/”najtańszy” wielokąt. Przyjmując wartość każdej własności 2,5zł zastanawiamy się, jaką co najmniej kwotą musielibyśmy dysponować, aby zakupić, np. prostokąt.

Rozdanie kart pracy (załącznik 2)

Praca samodzielna

Trzej uczniowie, którzy jako pierwsi poprawnie rozwiążą zadania ...