Dodaj publikację
Autor
Dorota Ignaczak
Data publikacji
2014-06-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
115

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć hospitowanych przez Dyrekcję Szkoły.
 Pobierz (docx, 64,7 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MATEMATYKI

PRZEPROWADZONYCH W KLASIE II GIMNAZJUM

W ZESPOLE SZKÓŁ SAMORZĄDOWYCH W KOBYLNICY

PROWADZĄCY ZAJĘCIA:

Dorota Ignaczak

KLASA:

II A

DZIAŁ PROGRAMU:

Wyrażenia algebraiczne

TEMAT:

Mnożenie sum algebraicznych

CELE OGÓLNE:

Zapoznanie uczniów ze sposobem mnożenia sum algebraicznych

Rozwijanie umiejętności rachunku pamięciowego

CELE OPERACYJNE:

Uczeń potrafi mnożyć sumy algebraiczne

Uczeń potrafi doprowadzać wyrażenia algebraiczne do prostszych postaci stosując mnożenie sum algebraicznych

SFORMUŁOWANY CEL DLA UCZNIA

Będziesz potrafił mnożyć sumy algebraiczne

METODA

Objaśnienia, pogadanka, ćwiczenia

FORMA PRACY

Indywidualna oraz grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Podręcznik

Plansza z narysowanym prostokątem (Rys.1, 2, 3)

Zeszyt

CZAS REALIZACJI: 45 min

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I FAZA WPROWADZAJACA

1. Sprawy organizacyjne

2. Określenie celów zajęć i zapisanie tematu

3. Pytania do uczniów:

Co nazwiemy jednomianem? (Podaj przykład)

- każdą liczbę

- każdą literę

- iloczyn liczby i litery

Podaj przykład sumy algebraicznej

II FAZA REALIZACYJNA

Podaj wzór na pole prostokąta o bokach a,b ; x,y ; 2k,m

Ile wynosi długość boków prostokąta (Rys.1 na tablicy)

dcabdcab

d

c

a

b

d

c

a

b

oraz

Podaj wzór na pole prostokąta o bokach oraz

Jakie pola mają prostokąty: I, II, III, IV? (Rys.2 na tablicy)

dcababacdbdcdcababacdbdcdcabIIIIIIIVdcabIIIIIIIV

d

c

a

b

ab

ac

db

dc

d

c

a

b

ab

ac

db

dc

d

c

a

b

I

II

III

IV

d

c

a

b

I

II

III

IV

Mają one odpowiednio pola: ab, ac, db, dc (Rys.3 na tablicy)

Pole całego prostokąta można wyrazić jako sumę czterech iloczynów

Zatem

Widzimy, że pole prostokąta to suma pól mniejszych prostokątów.

dcababacdbdcdcababacdbdc(Zapis w zeszycie)

d

c

a

b

ab

ac

db

dc

d

c

a

b

ab

ac

db

dc

Aby pomnożyć dwie sumy należy pomnożyć każdy składnik pierwszej sumy w nawiasach przez każdy składnik drugiej sumy w nawiasach.

Przypominamy wzór na iloczyn potęg o jednakowych podstawach

oraz jedną z własności działań na pierwiastkach

Praca z całą klasą. Rozwiązywanie zadania 1.

Zadanie 1 Wykonaj mnożenie sum algebraicznych i zredukuj wyrazy podobne.

Samodzielna praca z podręcznikiem. Prezentacja wybranych przykładów z zadań na tablicy.

Zadanie 1,2,4/82 (z podręcznika)

Zadanie 16/91 (z podręcznika)

III FAZA PODSUMOWUJĄCA

Powtórzenie na czym polega mnożenie sum algebraicznych

Zadanie i omówienie pracy domowej

(Zadania, których uczeń nie zdąży wykonać na lekcji są jego pracą domową)

BIBLIOGRAFIA

„Matematyka z plusem” Podręcznik do matematyki dla klasy drugiej gimnazjum. Praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej. GWO

Publikacja „Jak przygotować się do hospitacji diagnozującej?. Dorota Chruściel, Ewa ...