Dodaj publikację
Autor
Joanna Szymańska
Data publikacji
2014-06-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
64

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

  Scenariusz lekcji w szkole ponadgimnazjalnej
 Pobierz (doc, 47,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji w szkole ponadgimnazjalnej

Temat: Bądź bezpieczny w Sieci

CEL GŁÓWNY - zwrócenie uwagi na problem cyberprzemocy i wskazanie zasad postępowania w przypadkach cyberprzemocy -przygotowanie uczniów do bezpiecznego korzystaniem z komputera, Internetu i telefonii komórkowej CELE SZCZEGÓŁOWE - uświadomienie uczniom pozytywnego wpływu nowoczesnych technologii komunikacyjno – informacyjnych na rozwój cywilizacji - przygotowanie uczniów do korzystania z zasobów Internetu zgodnie z obowiązującymi normami - promowanie internetowej etykiety - poznanie zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z komputera, Internetu i telefonii komórkowej - kształcenie umiejętnego zachowania się w sytuacji doświadczenia przemocy - uświadomienie uczniom możliwości wsparcia ze strony organizacji zajmujących się zwalczaniem nielegalnych treści w Internecie - poinformowanie o stronach www zajmujących się pomocą ofiarom przestępstw w Sieci Metody pracy: wykład, burza mózgów, pogadanka. Formy pracy: praca w grupach, praca indywidualna.

Przebieg zajęć:
1. Miniwykład Siecioholizm, infoholizm, netomania, komputeroholizm,.... to tylko niektóre
nazwy określające nowe zjawisko, które pojawiło się wraz z rozwojem
nowych technologii: komputera, Internetu oraz telefonu komórkowego. Cybermobbing, cyberbullying, cyberprzemoc, e – mobing – to nazwy, które określają sytuacje, w których telefon komórkowy bądź Internet są wykorzystywane do znieważania, kompromitowania lub grożenia innym osobom 2. Uczniowie zostają podzieleni na grupy i starają się odpowiedzieć na pytania: - do czego używamy telefonów komórkowych, komputera i Internetu? - jakie są korzyści, zalety korzystania z Internetu? - jakie znasz formy cyberprzemocy? 3. Wyniki pracy przedstawiciele z poszczególnych grup prezentują na forum klasy. Jeżeli uczniowie dysponują niewielką wiedzą wówczas prowadzący dodaje informacje od siebie (zał. 1) 4. Prowadzący prosi uczniów aby zastanowili się, jak postępować, żeby czuć się bezpiecznym podczas korzystania z Internetu i telefonu komórkowego.

Opracowany zostaje „Kodeks bezpieczeństwa”
Np. – należy dbać o prywatność swoich danych osobowych,
– zapewniać swoim profilom w sieci status prywatny,
– nie zdradzać innym swoich haseł, loginów,
- na forach dyskusyjnych czy blogach posługiwać się nickiem (pseudonimem), a nie swoim imieniem i nazwiskiem,
– nie zamieszczać w Sieci swoich zdjęć i filmów, informacji o sobie
– nie wymieniać się z kolegami telefonami komórkowymi, - nie podawać żadnych informacji na swój temat obcym, - nie korzystać z możliwości automatycznego „oznaczania się” w miejscu pobytu (geolokalizacja), - zwracać uwagę na komunikaty pojawiające się w trakcie ściągania gier i aplikacji na telefony komórkowe i smartfony, - uważać, na co wyrażamy zgodę podczas korzystania z Internetu bądź telefonu kom.

5. Na zakończenie lekcji prowadzący wręcza wszystkim uczniom materiały edukacyjne.
Jak korzystać z Internetu i telefonu żeby nie krzywdzić innych?
Co robić, będąc świadkiem cyberprzemocy?
Jak się bronić przed cyberprzemocą?
Co robić będąc ofiarą cyberprzemocy?
Uczniowie otrzymają ulotki z wykazem stron WWW – poświęconych bezpiecznemu korzystaniu z ...