Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć z matematyki
Klasa: IV SP
Temat lekcji: Zapisywanie wyrażeń dwumianowanych.
Cele:
Uczeń:
- zna pojęcie wyrażenia jednomianowanego i dwumianowanego
- rozumie możliwość przedstawiania długości i masy w różny sposób
- umie zastosować ułamki dziesiętne do zamiany wyrażeń dwumianowanych na jednomianowane
i odwrotnie (P)
Metoda: dyskusja, gra dydaktyczna, metoda ćwiczeniowa
Formy pracy: praca zbiorowa, praca indywidualna, praca w parach
Środki dydaktyczne: obrazki zwierząt i ich wagi (zał. 1), gra dydaktyczna – układanka (zał. 2), projektor,
gra komputerowa, karta pracy (zał. 3)
Czas zajęć: 1 jednostka lekcyjna (druga lekcja o wyrażeniach dwumianowanych)
Struktura i opis lekcji:
Faza wstępna
Uczniowie przypominają zależności między
jednostkami masy długości. Zamieniają wyrażenie
dwumianowane na jednomianowane na tablicy (zał.1).
Faza zasadnicza
Uczniowie otrzymują elementy układanki i pracują w parach. Z elementów układają koła według
odgadniętej zasady. Jedna z osób omawia odkrytą zasadę. Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie otrzymują
karty pracy do uzupełnienia. Uczniowie czytają głośno wpisane wyniki, sprawdzają poprawność zapisu.
Faza końcowa - podsumowanie
Nauczyciel uruchamia grę „Milionerzy” w której chętni uczniowie odpowiadają na pytania. (Grę można
znaleźć na stronie www.learningapps.org).
Nauczyciel krótko podsumowuje lekcję, pyta uczniów o zapamiętane zależności między jednostkami.
Zadanie domowe
Zadanie z zeszytu ćwiczeń dotyczące wyrażeń dwumianowanych.
Zał .1
4 t 106 kg = …… t
10 kg 24 dag =…… kg
25dag 6 g = ……dag
Zał. 2 (Układanka)
2m5dm
2,5m
25dm
2m5cm
205cm
2,05m
2kg15dag
2,15kg
215dag
2kg15g
2,015kg
2015g
Zał. 3 (Można wpisać więcej przykładów, w zależność od poziomu umiejętności uczniów.)
Karta pracy
Zad. 1 Uzupełnij:
a) 3 m 6 cm = ……… m
b) 3 m 24 cm = ……… m
c) 4 m 5 dm = ……… m
d) 6 kg 25 dag = ……… kg
e) 6 kg 4 dag = ……… kg
f) 7 kg 23 g = ……… kg