Dodaj publikację
Autor
ElŻbieta Florys
Data publikacji
2014-06-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
32

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji.
 Pobierz (doc, 86,0 KB)

Podgląd treści


Elżbieta Florys 30.04.2009.

KONSPEKT LEKCJI HISTORII DLA KLASY III Tg.

TREŚCI PROGRAMOWE: Polska w dziejach gospodarki i struktur społecznych Europy. Postawy jednostek oraz grup społecznych wobec potrzeb epok.

TEMAT: Gospodarka II Rzeczpospolitej.

CELE LEKCJI:
UCZEN ZNA:
• główne problemy ekonomiczne odrodzonego państwa polskiego,
• pojęcia: Polska A i B, COP, inflacja, reforma walutowa,
• cele reform przeprowadzonych przez władze II RP.,
• postacie: Władysława Grabskiego, Eugeniusz Kwiatkowskiego,
UCZEN ROZUMIE:
• doniosłość oraz przyczyny reform wprowadzonych przez władze,
• znaczenie gospodarki w rozwoju państwa,
UCZEN POTRAFI:
• dostrzec różnice gospodarcze, kulturowe i społeczne utrudniające unifikację ziem polskich,
• omówić główne problemy gospodarki dwudziestolecia międzywojennego, wskazać ich przyczyny,
• przedstawić w porządku chronologicznym przemiany ekonomiczne II RP.,
• wskazać na mapie granice Centralnego Okręgu Przemysłowego,
• wyjaśnić cel oraz przyczyny położenia Cop-u w widłach Wisły i Sanu,
• dokonać analizy źródła w oparciu o dołączone pytania,
• ocenić działanie władz II RP w dziedzinie gospodarki,
METODY: pogadanka, praca z podręcznikiem, praca z mapą, analiza tekstu źródłowego, analiza foliogramów,
FORMA: praca w grupach, praca z całą klasą, praca indywidualna,
ŚRODKI: foliogramy przygotowane przez nauczyciela; mapa II RP - J. Tazbir, atlas historyczny dla szkół średnich, Warszawa 2000, s.45, 47; podręcznik dla III klasy- B. Burda, B. Halczk, R.M. Józefiak, M. Szymczak, Historia najnowsza, Gdynia 2004, s.99-105, karta pracy przygotowana przez nauczyciela.

PRZEBIEG LEKCJI:
• Czynności organizacyjne, sprawdzenie obecności.
I. FAZA WPROWADZAJĄCA:
1. Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie faktów związanych z odzyskaniem prze Polskę niepodległości.
2. Zapoznanie uczniów z celem lekcji: uświadomienie ważności oraz przyczyn reform wprowadzanych prze władze II RP.
II. FAZA REALIZACYJNA:
1. Praca w grupach, analiza tekstu źródłowego, analiza mapy s. 47 – nauczyciel prosi uczniów o dokonanie analizy tekstu źródłowego i omówienie problemów przed jakimi staje nowopowstałe państwo polskie
GRUPA I - sytuacja w zaborze pruskim,
GRUPA II - sytuacja w zaborze rosyjskim,
GRUPA III - sytuacja w zaborze austriackim,
GRUPA IV – problemy unifikacji ziem II RP,
2.Prezentacja pracy poszczególnych grup. Uzupełnienie treści przez nauczyciela.
3. Zapisanie w zeszycie głównych problemów utrudniających unifikację ziem II RP.
4. Praca w grupach, analiza tekstu podręcznika, analiza mapy s. 47 – uczniowie odszukują sposoby rozwiązania przez rząd poszczególnych problemów uszeregowanych w kartach pracy.
GRUPA I - - podręcznik s.100 – Reforma walutowa,
GRUPA II - podręcznik s. 98-100 – Problem reformy rolnej,
GRUPA III - podręcznik s. 101 – Działalność inwestycyjna, budowa Gdyni.,
GRUPA IV – podręcznik s. 103 – Budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego.
5. Prezentacja pracy poszczególnych grup. Uzupełnienie treści przez nauczyciela.
III. FAZA PODSUMOWUJĄCA:
2. Wymień główne problemy gospodarcze, przed którymi stanęło państwo ...