Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Surmiak
Data publikacji
2014-07-21
Średnia ocena
5,00
Pobrań
178

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jak motywować dziecko do nauki - kilka porad.
 Pobierz (docx, 15,7 KB)

Podgląd treści

Jak motywować swoje dziecko do nauki?

Rodzice czasem ograniczają się do poleceń typu: Zabierz się wreszcie za lekcje! Natychmiast wyłącz telewizor i ucz się. Rodzice pozłoszczą się i na tym koniec. Dziecko zostaje samo ze swoimi problemami, bez wsparcia, bez pomocy. A to właśnie rodzice powinni przekazać dziecku motywację do nauki, ponieważ to właśnie oni są dla nich największym autorytetem.

Jeśli mama lub tata narzekają przy dziecku: „Tyle lat się uczyłem i guzik z tego mam’’ niech nie wymagają potem, że po przyjściu ze szkoły rzuci się z entuzjazmem do nauki. Tak samo jest w sytuacji, kiedy rodzice krytykują, czy obrażają nauczyciela w obecności dziecka- trudno się spodziewać zapału do nauki i właściwej postawy dziecka w stosunku do nauczyciela.

Motywacja to zespół czynności pobudzających do uczenia się, to budzenie chęci. Osiągnięcia dziecka zależą od możliwości ucznia, atmosfery klasy, grupy rówieśniczej i rodziców, którzy często zastanawiają się, jak zachęcić swoje dziecko do nauki.

Oto kilka wskazówek, które mogą być przydatne:

- nie wyręczajmy dziecka w odrabianiu lekcji – kiedy prosi o pomoc, nie podawajmy mu gotowych rozwiązań, ale jedynie na nie naprowadźmy, wyjaśnijmy wątpliwości, udzielmy wskazówek

- chwalmy dziecko (podoba mi się jak starannie odrobiłeś lekcje; doceniam, ile wysiłku w to włożyłeś) Pamiętajmy, by zauważać nawet drobne osiągnięcia. Nie stawiajmy dziecku zbyt wygórowanych wymagań, swoje oczekiwania dostosujemy do jego możliwości

- od najmłodszych lat wdrażajmy dziecko do systematyczności (trudno w jeden wieczór przygotować się do sprawdzianu. Podobnie jest z nauką wiersza, czy czytaniem lektur. Pomóż dziecku podzielić materiał, bądź przy nim, gdy stara się opanować materiał, przepytuj je, słuchaj jak czyta. Jeżeli ma duże problemy z czytaniem, zaproponuj, że to właśnie ty będziesz czytać pewną część, a on będzie słuchać i tak na zmianę)

- wyjaśnijmy, po co dziecko właściwie uczy się różnych rzeczy (nauka czytania – ta umiejętność przyda ci się, kiedy chcesz sprawdzić jaki jest film w telewizji, nauka pisania – będziesz mógł napisać list do dziewczyny, nauka języków obcych – ta umiejętność przyda ci się, jeżeli będziesz chciał wyjechać za granicę, poznać nowych ludzi na facebooku)

- jeżeli oglądamy z dzieckiem bajkę, film przygodowy czy przyrodniczy rozmawiajmy o tym, rozwijamy i zaspokajamy jego ciekawość

- z małym dzieckiem wykorzystujemy codzienne czynności do ćwiczenia różnych umiejętności (liczenia, pokazywania kolorów, kształtów)

- jeżeli dziecko widzi, że cały swój wolny czas spędzamy przed telewizorem, nie oczekujcie, że ono będzie robiło co innego (idźmy z dzieckiem na spacer, do kina, porozwiązujmy z nim krzyżówki stosowne do jego wieku, przyjdźmy na jego występ w ...