Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ nr 4
Temat: Własności funkcji. Zależności funkcyjne.
Czas trwania zajęć
• 2 godziny
Cel ogólny
• Celem zajęć jest powtórzenie i utrwalenie wiadomości o funkcjach oraz wykorzystanie ich do interpretacji sytuacji życiowych.
Cele operacyjne
Uczeń:
• zna pojęcie funkcji, argumentów, wartości, dziedziny i przeciwdziedziną
• wie kiedy funkcja jest malejąca, rosnąca i stała
• zaznacza w układzie współrzędnych na płaszczyźnie punkty o danych współrzędnych
• odczytuje współrzędne danych punktów
• odczytuje z wykresu funkcji: wartość funkcji dla danego argumentu, argumenty dla danej wartości funkcji, dla jakich argumentów funkcja przyjmuje wartości dodatnie a dla jakich ujemne, a dla jakich zero
• odczytuje i interpretuje informacje przedstawione za pomocą wykresów funkcji (w tym wykresów opisujących zjawiska występujące w przyrodzie, gospodarce, życiu codziennym)
Metody pracy: praktyczno – ćwiczeniowa, burza mózgów, ćwiczeniowo - problemowa
Formy pracy: indywidualna, w zespołach dwu lub trzyosobowych
Środki dydaktyczne: karty pracy, wykresy.
Przebieg zajęć:
1.Sprawdzenie obecności, podanie tematu zajęć, określenie celów zajęć.
2.Rozdanie uczniom kart pracy. Podanie definicji funkcji.
Uczniowie w burzy mózgów układają definicję funkcji a następnie notują ją na karcie pracy uzupełniając zadanie 1. Pojęcie wyjaśniają na przykładzie: każdej osobie na zajęciach przypisany jest jej numer w dzienniku.
Rys.1
[pic]
Nauczyciel wyjaśnia (przypomina) następujące pojęcia:
FUNKCJA – to takie przyporządkowanie, w którym każdemu elementowi ze zbioru X (argumentowi) przyporządkowano dokładnie jeden element ze zbioru Y(wartość).
Zbiór X nazywamy dziedziną funkcji a zbiór Y przeciwdziedziną funkcji.
3. Określanie położenia punktów w układzie współrzędnych – przykład funkcji.
Wspólnie z uczniami należy przypomnieć, że każdy punkt w układzie współrzędnych opisany jest przez dwie współrzędne (współrzędną X i współrzędną Y).
W zadaniu nr 2 uczniowie mają za zadanie określić współrzędne punktów zamieszczonych w karcie pracy. Druga część tego zadania polega na określeniu punktów już zaznaczonych w karcie pracy. To zadanie uczniowie wykonują indywidualnie. Nauczyciel sprawdza czy praca została wykonana poprawnie.
4. Rysowanie przykładowych funkcji opisanych wzorem.
Uczniowie w kartach pracy mają podane trzy wzory funkcji (zadanie numer 3), których wykresy muszą narysować. W tym celu przygotowują tabelkę i umieszczają w każdej z nich po trzy argumenty i obliczają przypisane im wartości. Następnie nanoszą punkty na układ współrzędnych.
Na podstawie tabelek powinni zauważyć że w jednym przypadku argumenty rosną i wartości rosną, w drugim argumenty maleją a wartości rosną i w trzecim przypadku argumenty rosną a wartości są stałe.
Uczniowie zapisują pod wykonanym zadaniem definicję funkcji rosnącej, malejącej i stałej.
5.Odczytywanie z wykresu funkcji: wartość funkcji dla danego argumentu, argumenty dla danej wartości funkcji, dla jakich argumentów funkcja ...