Dodaj publikację
Autor
Dorota Ślesińska
Data publikacji
2014-09-08
Średnia ocena
0,00
Pobrań
58

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przedstawiam scenariusz, którego celem jest rozumienie przez dzieci wpływu dźwięków na zdrowie i samopoczucie człowieka. Proponuję szeroki wachlarz metod, w tym metod aktywizujących.
 Pobierz (docx, 16,2 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z KSZTAŁTOWANIA MOWY I MYŚLENIA

W GRUPIE 5 LATKÓW

Prowadząca: Dorota Ślesińska

Data: 07. 12. 2011.

TEMAT: Hałas czy cisza?

CEL OGÓLNY:

Rozumienie wpływu dźwięków na zdrowie i samopoczucie człowieka.

CELE OPERACYJNE:

Lokalizuje, klasyfikuje i nazywa źródła dźwięków dochodzących z otoczenia;

Umiejętnie współdziała w grupie podczas wykonywania wspólnego zadania;

Wymienia nazwę narządu odpowiedzialnego za odbiór dźwięków;

Charakteryzuje niektóre zasady sprzyjające higienie narządu słuchu;

Przewiduje niektóre negatywne skutki hałasu dla człowieka.

METODY:

Podająca : opowiadanie (historyjka obrazkowa), instrukcja, pogadanka;

Problemowa : metody aktywizujące-

burza mózgów (podawanie tematu zajęć na podstawie przedstawionej historyjki obrazkowej)

mapa pojęciowa- /plakat- folder/( klasyfikacja źródeł dźwięku na przyjemne i nieprzyjemne dla ucha );

Praktyczna : eksperyment, karty pracy.

P. Dennisona- „Kapturek myśliciela’

Metoda wizualizacji jako technika relaksacyjna

FORMY PRACY:

indywidualna

zespołowa

grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

historyjka obrazkowa;

emblematy dla każdego dziecka;

puszki szmerowe, tamburyno, grzechotka, bębenek;

schemat budowy ucha;

miska, folia, ryż, garnek, drewniana łyżka;

magnetofon, taśma z nagraniem różnych dźwięków;

ilustracje przedstawiające różne źródła dźwięków,

trzy kółka od sersa w kolorze emblematów;

arkusz szarego papieru dla każdej grupy z rozrysowanym szkieletem, klej;

karty pracy, kredki.

CZĘŚĆ WSTĘPNA

Przywitanie z dziećmi i gośćmi.

CZĘŚĆ ZASADNICZA

Dzieci słuchają opowiadania nauczycielki, przyglądając się kolejnym obrazkom:

Scenka pierwsza ( przedstawia śpiącą córeczkę, której tak niezbędną na ten czas ciszę zakłóca piejący kogut).

Mama prosi:- Nie hałasuj, obudzisz mi chorą córeczkę.

Scenka druga ( tata kosi trawę w ogrodzie)

Mama prosi : - Wyłącz kosiarkę, nasze chore dziecko zasnęło.

Scenka trzecia (przyjeżdża wujek samochodem i głośno trąbi).

Mama prosi: - Wyłącz sygnał nie hałasuj. Obudzisz mi córeczkę.

Scenka czwarta (wraca brat ze szkoły i zaczyna bawić się wozem strażackim z głośnym sygnałem).

Mama prosi: - Nie przeszkadzaj, nie hałasuj. Obudzisz chorą siostrzyczkę

Scenka piąta (kot wskakuje na łóżko dziewczynki, mruczy przytulając się do poduszki dziecka)

Mama prosi: - Zostań kotku, mrucz swoje kołysanki, by chore dziecko mogło wypocząć.

Po wysłuchaniu historyjki obrazkowej dzieci mają za zadanie zgadnąć o czym będziemy dzisiaj na zajęciu mówić.

Rozmowa z dziećmi na temat historyjki. W jakich sytuacjach dzieciom, domownikom i innym ludziom przeszkadza hałas.

Posłuchaj, jaki dźwięk wydaje puszka. Dzieci siedzą w kręgu, przekazują sobie puszki szmerowe, wsłuchując się w wydobywane z nich dźwięki. Na umówiony sygnał odkładają puszki do wiadra. Nauczycielka zadaję pytanie: - Jakie dźwięki słyszeliście? Czy wszystkie były takie same? Czym się różniły dźwięki?

Zagadka:

„Dzieci je mają z obu stron głowy.

Z obu stron łowią dźwięki rozmowy.

A zając ma je wyżej, i chętnie nimi strzyże” . [uszy]

Nauczycielka zadaje pytanie: -Do czego ...