Dodaj publikację
Autor
Joanna Gołębiewska
Data publikacji
2014-12-01
Średnia ocena
0,00
Pobrań
154

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć z matematyki dla kl.V  Podsumowanie wiadomości o figurach płaskich. Tworzenie mapy mentalnej.
 Pobierz (doc, 34,5 KB)

Podgląd treści


Joanna Gołębiewska
SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI KLASA V

Temat: Pola i własności figur płaskich- podsumowanie wiadomości.

CELE LEKCJI:

Cele ogólne:
1. Utrwalenie wiadomości o poznanych figurach płaskich.
2. Organizacja pracy w grupie.
3. Kształcenie umiejętności stosowania i wyboru odpowiedniego wzoru,
4. Rozwijanie umiejętności wykorzystania wiedzy w praktyce

Cele szczegółowe:
1. U c z e ń z n a :
- własności figur płaskich,
- wzory na pola figur płaskich 

2. U c z e ń  p o t r a f i :
- rozróżniać figury,
- opisywać figury,
- wykorzystywać wiadomości o figurach płaskich w zadaniach,
- wykorzystać swoje wiadomości i zdolności dla wspólnego dobra.
3. U c z e ń  r o z u m i e :
- pojęcia związane z tematem lekcji,
- treści zadań i poleceń. 
4. U c z e ń  d o s k o n a l i :
- współpracę z zespołem koleżeńskim,
- tempo pracy. 

FORMY I METODY PRACY:

1. Praca w grupach.
2. Prezentacja multimedialna
3. Wykonanie i prezentacja plakatu- mapy mentalnej

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

1. Cztery arkusze brystolu w różnych kolorach
2. Figury geometryczne romby, równoległoboki, trapezy, trójkąty, łącznie równej liczbie uczniów klasy. 
3. Kopertki z zadaniami dla grup
4. Linijka, ekierka, cyrkiel, nożyczki, klej, kolorowe grube flamastry.
5. Laptop
6. Rzutnik
7. Projektor

PRZEBIEG LEKCJI:

C z ę ś ć  w s t ę p n a:

1. Przedstawienie celów, zadań oraz sposobu oceniania lekcji, próba sformułowania tematu przez uczniów
2. Sprawdzenie zadania domowego- port folia nt. pola figur- samoocena uczniów
3. przypomnienie wiadomości o figurach – prezentacja multimedialna
Podział na grupy.
Dzieci losują przygotowane wcześniej przez nauczyciela kolorowe karteczki w kształcie figur i siadają przy stoliku zgodnie z wylosowana figurą . Na stolikach, obok arkuszy brystolu, powinny znajdować się także koperty z zadaniami, przyrządy, nożyczki, klej oraz kolorowe flamastry.

C z ę ś ć  w ł a ś c i w a: 

1. Rozpoczęcie pracy nad plakatem- mapa myśli mentalna
Dobrze jest zwrócić uwagę, aby uczniowie starali się wykorzystać całą powierzchnię brystolu, używali grubych pisaków, gdyż plakat powinien być z daleka czytelny. Należy także określić czas pracy – nie dłużej niż 20 min. W trakcie pracy uczniów nauczyciel dyskretnie obserwuje poszczególne grupy i udziela im ewentualnej pomocy.

2. Gotowe plakaty uczniowie wieszają na tablicy.

3. Prezentacja plakatów.
Następuje prezentacja prac przez przedstawiciela każdej grupy.

4. Ewaluacja- tarcza strzelnicza

P o d s u m o w a n i e:

1. Wybór najlepszego plakatu i uzasadnienie wyboru.
2. Ocena wybranego plakatu.
3. Krótkie podsumowanie.
4 ...