Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Joanna Gołębiewska
SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI
Temat: Prezentacja i odczytywanie danych z diagramów procentowych
Prezentacja prac projektowych
1. Cele operacyjne lekcji.
Uczeń:
a) umie odczytać dane z tabelki,
b) umie odczytać dane z diagramu kołowego i słupkowego,
c) umie odczytać dane przedstawione na wykresie,
d) potrafi przedstawić dane w postaci diagramu,
e) potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące przedstawionych danych.
2. Cele kształcące osiągane poprzez realizację projektu:
a) samodzielne zbieranie informacji, ich analiza i selekcja,
b) umiejętność sporządzania ankiet,
c) umiejętność graficznej prezentacji wyników,
d) umiejętność wykorzystania programów WORD, POWERPIONT,
e) umiejętność formułowania wniosków,
f) ćwiczenie wystąpień publicznych.
3. Umiejętności kluczowe:
a) planowanie, organizowanie i ocenianie własnej nauki,
b) skuteczne porozumiewanie się, poprawne posługiwanie się językiem ojczystym,
c) efektywne współdziałanie w zespole,
d) rozwiązywanie problemów w sposób twórczy.
4. Metody i formy pracy:
a) pogadanka,
b) ćwiczenia praktyczne,
c) praca indywidualna,
d) praca w grupie.
5. Środki dydaktyczne:
a) prace projektowe,
b) zestawy zadań,
c) karty modularne,
d) karty samooceny,
e) komputer, projektor.
Przebieg lekcji.
C z ę ś ć w s t ę p n a:
1. Nauczyciel przedstawia cele lekcji: prezentacja i ocena projektów, diagnoza umiejętności.
2. Zadania na rozgrzewkę – zamiana ułamka na procent, karty modularne.
3. Wprowadzenie do tematu - zainteresowanie ucznia zadaniem polegającym na zamianie liczb na procenty, uporządkowaniem w kolejności rosnącej wyników i odczytaniem rozwiązania będącego tematem głównym lekcji.
|Prezentacja |i |odczytywanie |danych | |diagramów |procentowych |
| | | | |z | | |
C z ę ś ć w ł a ś c i w a:
1. Zaangażowanie.
Nauczyciel przedstawia tok lekcji. Następnie wspólnie z uczniami przypomina kryteria oceny projektu. Rozdaje karty samooceny pracy w grupie.
2. Prezentacja prac projektowych przez grupy.
3. Ocena projektu.
Uczniowie wypełniają karty samooceny pracy w grupie. Nauczyciel przyznaje punkty według ustalonych kryteriów i przelicza je na oceny.
4. Praca indywidualna – udzielanie odpowiedzi do zadań przygotowanych przez uczniów do projektów.
P o d s u m o w a n i e:
1. Podsumowanie
Analiza kart samooceny. Nauczyciel zachęca uczniów do wypowiedzi co umieją a czego nie.
2. Ewaluacja.
Pogadanka na temat odbytej lekcji .