Dodaj publikację
Autor
Anna Michałowska
Data publikacji
2014-12-01
Średnia ocena
0,00
Pobrań
63

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć do przeprowadzenia z młodzieżą mieszkającą w internacie.
 Pobierz (docx, 23,2 KB)

Podgląd treści

TEMAT: PRZYJAŹŃ JAKO JEDNA Z PODSTAWOWYCH WARTOŚCI W ŻYCIU

Nauczyciel prowadzący – Anna Michałowska

Forma organizacyjna – 1 godzina

CELE OGÓLNE:

Ukazanie czym jest przyjaźń

Uświadomienie wartości przyjaźni w życiu człowieka.

Przedstawienie cech prawdziwej przyjaźni i tego co ja buduje, a co niszczy.

Poznanie cech prawdziwego przyjaciela

UCZEŃ:

Umie podać cechy prawdziwego przyjaciela

Wie, jak rozwijać prawdziwą przyjaźń i być przyjacielem

Potrafi ocenić znaczenie prawdziwej przyjaźni

Liczy się ze zdaniem innych

Potrafi słuchać ze zrozumieniem

Potrafi współpracować w grupie

GŁÓWNE MYŚLI

Prawdziwą przyjaźń cechuje oddanie, lojalność, zaufanie oraz dotrzymywanie słowa

Prawdziwą przyjaźń cechuje otwarte i szczere porozumiewanie się, szacunek, przebaczenie oraz gotowość jej rozwijania.

Jeśli chcę mieć przyjaciela, najpierw sam muszę nim być

Kluczowe pojęcia

Przyjaźń: człowiek pozostający z kimś w bliskich zażyłych stosunkach

MATERIAŁY:

Karty pracy-

16 kwadratów

Twoje imię, Jak być prawdziwym przyjacielem

Kredki, długopisy, flamastry, klej, kolorowe karteczki, arkusze papieru, Dekalog przyjaźni, wybór cytatów o przyjaźni.

METODY PRACY:

Praca indywidualna, praca zespołowa, mini wykład, dyskusja, „burza mózgów”, gry i zabawy, pogadanka

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Czynności organizacyjne (5 min.). wychowawca wita się z grupą. Sprawdza obecność, przedstawia temat dzisiejszych zajęć i uświadamia cel dzisiejszego spotkania.

ĆWICZENIE 1.

16 KWADRATÓW

Wychowawca rozdaje każdemu kartkę z 16 KWADRATAMI.(ZAŁ. 1). Zadanie polega na tym aby policzyć kwadraty znajdujące się na kartce.

Ćwiczenie ma na celu pokazać, że ludzie nigdy nie są do końca tacy, jakimi się wydają na pierwszy rzut oka. Wyjście poza schematy myślowe pozwala zobaczyć ludzi takimi, jakimi mogą być, a nie tylko jak ich schematycznie postrzegamy. Należy poznać kogoś dopiero możemy go ocenić. (5 min.)

2. Wprowadzenie do tematu: Przyjaźń zajmuje dużo miejsca w życiu młodzieży, gdyż wiąże się z akceptacją i zaufaniem, które dla nich ogromnie ważne. Prawdziwa przyjaźń może wydawać się czymś nieuchwytnym. Bardzo jej pragną ale nie koniecznie wiedzą, co jest potrzebne, aby mieć taką relację, albo nie mają odpowiednich praktycznych umiejętności, żeby ją rozwinąć. Każdy człowiek chce mieć taką osobę, z którą może dzielić swoje smutki i radości. Aby między dwoma osobami narodziła się przyjaźń, musi zaistnieć więź, wokół której to uczucie będzie się rozwijać. Mogą to być wspólne zainteresowania, poglądy czy pasje. Podczas tych zajęć postaramy się określić, jakie cechy są potrzebne do nawiązania prawdziwej przyjaźni.

3. Wychowawca prosi uczniów o wypowiedź jak oni rozumieją przyjaźń.

Następnie wychowawca odczytuje definicję przyjaźni ze słownika – definicja przyjaźni ze Słownika Języka Polskiego”: bliskie, serdeczne stosunki z kimś, oparte na wzajemnej życzliwości, szczerości, zaufaniu, możliwości liczenia na kogoś ...