Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć dydaktyczno-wychowawczych w grupie dzieci 4-5 letnich
TEMAT ZAJĘCIA: W rytmie deszczu
OBSZAR: Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec
CEL ZAJĘĆ: Sposoby wykorzystywania metod i form pracy rozwijających wrażliwość muzyczną dzieci.
CEL OGÓLNY: Rozwijanie wrażliwości słuchowej i umiejętności słuchania muzyki
Stwarzanie sytuacji wdrażających do słuchania utworów instrumentalnych, nawiązujących do aktualnej pory roku oraz sprzyjających wyrażaniu przez dzieci swoich przeżyć i nastrojów wywołanych utworem
CELE OPERACYJNE:
- dziecko rozpoznaje rytm piosenki, potrafi go odtworzyć poprzez gest oraz graficzny zapis rytmu,
- rozpoznaje tempo muzyki, dokonuje improwizacji ruchowej zgodnie z charakterem utworu,
- słucha uważnie utworu muzycznego, ilustruje go ruchem,
- śpiewa w grupie piosenkę (stosowanie właściwego oddechu),
- naśladuje odgłosy deszczu przy użyciu różnych przedmiotów,
- wyraża za pomocą ekspresji ruchowej nastrój słuchanego utworu muzycznego
METODY PRACY:
elementy metody Carla Orffa – improwizacja instrumentalna, opowieść ruchowaelementy metody Batti Strauss – aktywne słuchanie,elementy metody Dalcroze’a – ćwiczenia słuchoweelementy metody Doroty Dziamskiej – edukacja przez ruch
FORMY PRACY:
zbiorowa, indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Nagranie piosenki „Jesienny deszcz”, nagranie utworu F. Chopina „Walc Des-dur” (Preludium deszczowe), karty pracy z rytmicznym zapisem refrenu pios. „Jesienny deszcz”, chusty, parasol, krople deszczu”, list od Pogodowej Wróżki, materiał z kufra (kasztany, drewniane łyżki, klocki, kołatki, grzechotki, dzwonki, trójkąty itp.)
PRZEBIEG:
1. Parasol pełen kropli. Nauczycielka wnosi do sali parasol do którego przyklejone są krople deszczu – cztery odcienie niebieskiego, dwa rozmiary. Każde dziecko odkleja po jednej kropli. Z parasola wypada list od Pogodowej Wróżki. Nauczycielka czyta list dzieciom, w którym wróżka zaprasza do zabawy z jesienną muzyką.
2. Zabawa „Kropla deszczu”. Nauczycielka trzymając wyimaginowaną kroplę deszczu, przekazuje ją dziecku, siedzącemu obok niej w kole, wypowiadając zdanie: „Kropelkę deszczu puszczam w krąg, niechaj wróci do mych rąk”.
3. Improwizacja ruchowa z chustami. Zabawa ruchowa do piosenki „Jesienny deszcz” (wykorzystanie chust). Podczas zwrotek dzieci dokonują dowolnej improwizacji ruchowej, a następnie akcentują rytm refrenu poprzez ruch chustą.
4. Graficzny obraz rytmu. Przedstawienie rytmu refrenu za pomocą zapisu graficznego. Dzieci kreślą palcem po liniach (karty pracy).
Pytanie: Co wam przypominają te kreski? (krople deszczu)
5. Zabawa ruchowa „Krople deszczu”. Dzieci-krople deszczu poruszają się do wygrywanego rytmu. Dzieci poruszają się zgodnie z tempem nadawanym przez nauczyciela. Na hasło „Kałuża” tworzą kształt kałuży układając się na podłodze jedno obok drugiego.
6. Rozmowa na temat - „Jakie odgłosy wydaje padający deszcz?” (kap-kap, puk-puk, plim-plam, plusk-plusk, stuk-stuk itp.). Konkluzja - odgłosy tego typu mogą tworzyć muzykę. Jak myślicie, jakie jeszcze inne zjawiska pogodowe dają nam jesienne odgłosy? (wiatr - szumienie, szszszsz…)
7. Słuchanie utworu Fryderyka ...