Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji matematyki
Klasa: IV Czas: 45 minut
Temat: WIELOKĄTY – BUDOWA I NAZEWNICTWO.
Cele lekcji - uczeń:
- zna pojęcia: odcinek, kąt, punkt, łamana, wierzchołek, przekątna, bok,
- potrafi wskazać wyżej wymienione elementy na rysunku,
- rozpoznaje i nazywa rodzaje kątów,
- rozróżnia wielokąty,
- zaznacza na rysunku elementy wielokąta,
- nazywa wielokąt na podstawie podanych cech,
- rysuje wielokąt o określonej ilości kątów i boków,
- wyznacza przekątne wielokąta,
- rozwija logiczne i abstrakcyjne myślenie oraz wyobraźnię.
Metody pracy:
metoda problemowa, ćwiczenia dramowe, rozmowa kierowana, pogadanka powtórzeniowa, pokaz.
Formy organizacyjne:
praca w parach, praca równym frontem, praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
1. przyrządy matematyczne,
2. tablica interaktywna,
3. podręcznik i ćwiczenie multimedialne wyd. GWO klasa 4,
4. geoplan – plansza z kropkami, na której można wykreślać figury,
zestaw manipulacyjny,
gra dydaktyczna „Patyczaki”.
karty pracy- wg poziomu wymagań.
Przebieg lekcji:
1.Czynności organizacyjno – porządkowe.
2.Sprawdzenie pracy domowej.
3.Zapisanie tematu zajęć.
4. Przypomnienie pojęć: punkt, kąt, odcinek, łamana, krzywa. Zabawa utrwalająca – „pokaż figurę” oraz układanie wielokątów przy pomocy „patyczaków” i zestawu manipulacyjnego.
Uczniowie na otrzymanych kartach pracy zaznaczają figury o podobnych cechach budowy. Chętna osoba uzasadnia swój wybór. Wprowadzenia pojęcia „wielokąt” i cech jego budowy. Podanie przykładów wielokątów, które znajdują się w klasie. Praca z geoplanem.
5. Zapisanie poznanych pojęć i rysunek pięciokąta. Rozmowa kierowana na temat prawidłowości wykonywanych czynności.
Zwrócenie uwagi na użycie kolorów, dokładność i estetykę wykonywanej pracy. Związek rysunku wielokąta z jego nazwą.
6. Określanie położenie punktu względem wielokąta.
7.Ćwiczenia w kreśleniu wielokątów – karta pracy.
8.Podsumowanie lekcji. Ocena pracy uczniów.
Wykorzystanie programu multimedialnego do utrwalenia kluczowych wiadomości dotyczących podstawowych figur geometrycznych.
10.Zadanie i objaśnienie pracy domowej. Karta pracy zadanie 4 i dla chętnych zadanie z „gwiazdką”.
Literatura:
Matematyka jest wszędzie. T. Orłowska Oficyna Edukacyjna K. Pazdro 2005
Sztuka nauczania matematyki. D. Zaremba, GWO 2004
Ciekawi świata. Operon 2012
Zeszyt ćwiczeń podstawowych. Matematyka 4. P. Zarzycki, M. Tokarska, A. Orzeszek Wyd. GWO 2012
Matematyka 4; M. Dobrowolska, P. Zarzycki, Gdańskie Wyd. Oświatowe 1999
Matematyka 4 –Figury geometryczne. P. Zarzycki, Gdańskie Wyd. Oświatowe 1999
Multimedialna Baza Wiedzy Matematyka 4. Wyd. Young Digital Planet 2010
Karta pracy
Zadanie nr 1
Wykonaj zadanie na otrzymanych goplanach.
Łącząc kropki odcinkami można budować różne figury i szyfrować ich nazwy. Narysuj odcinki łącząc kolejno cyfry 1>9>6>4>2 – jaka to figura? Następnie połącz cyfry 4>2>9>8>5>4. Na kolejnym goplanie zaszyfruj figurę, która będzie składała się z 6 odcinków.
Zadanie 2
W każdym wielokącie narysuj wszystkie przekątne, kąty wewnętrzne i zapisz ich liczbę.
Liczba przekątnych
…… …… …… …… ……
Liczba ...