Dodaj publikację
Autor
Sławomir Król
Data publikacji
2015-04-18
Średnia ocena
5,00
Pobrań
225

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji przeprowadzonej w klasie drugiej gimnazjum, przy wykorzystaniu technologii informacyjnej (tablica interaktywna, oprogramowanie GeoGebra oraz film edukacyjny "Twierdzenie Pitagorasa i jego zastosowanie" własnego autorstwa).
 Pobierz (pdf, 247,7 KB)

Podgląd treści

Machowa, 12 grudnia 2013r.

Treść programu:
Figury płaskie

Scenariusz lekcji

Temat: Dowody matematyczne – figury na płaszczyźnie.

Cele kształcenia – wymagania ogólne:

V.

Rozumowanie i argumentacja.
Uczeń prowadzi proste rozumowania, podaje argumenty uzasadniające poprawność
rozumowania

Cele lekcji szczegółowe:

Uczeń:

rozwija umiejętność posługiwania się językiem matematycznym,


 korzysta w praktyce z poznanych własności figur płaskich, głównie trójkątów,

 stosuje własności dotyczące poznanych kątów,
 prowadzi proste rozumowanie.

logicznie argumentuje,

Czas trwania lekcji: 45 minut.

Wykaz pomocy dydaktycznych:

tablica multimedialna,
figury płaskie przygotowane w programie GeoGebra,



 karty pracy,

film: „Twierdzenie Pitagorasa i jego zastosowanie” własnego autorstwa, nakręcony z
uczniami gimnazjum

Metody pracy:

 praktyczna (ćwiczeniowa),
 poszukująca (dyskusja),
 uczenie się przez odkrywanie,

forma – zbiorowa – pod kontrolą nauczyciela.

Przebieg lekcji:

Lp.

Działanie nauczyciela

Powtarza i utrwala

wiadomości z ostatniej lekcji.
Pytania pomocnicze: Jakie
prawidłowości możemy
zauważyć? Czy to zawsze

działa? Skąd możemy

wiedzieć, że zawsze jest to
prawda? Aby stwierdzić, że

hipoteza jest prawdziwa
musimy ją udowodnić
Zapoznaje uczniów

z tematem oraz celami lekcji,

rozdaje karty pracy.

Poleca przeczytanie zadania

pierwszego z kart pracy.

Naprowadza uczniów, jakich

własności figur płaskich

można użyć rozwiązując ten

problem

Poleca przeczytanie zadania
drugiego z kart pracy. Pyta
uczniów, aby zapisali co tak
naprawdę muszą pokazać
Poleca przeczytanie zadania
trzeciego z kart pracy. Prosi

uczniów o wyjaśnienie

z jakich własności

równoległoboku skorzystają

wykonując dowód.
Przypomina uczniom,
pokazując na tablicy, że
suma kątów sąsiednich

w równoległoboku jest równa

180o. Po wyjaśnieniach

nakazuje uczniom
przeprowadzenie

samodzielnego dowodu
(w przypadku problemów
nauczyciel naprowadza
i wyjaśnia nieścisłości)

Poleca przeczytanie zadania

trzeciego z kart pracy.

Następnie prosi uczniów o
uzupełnienie pustych miejsc

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Treść instrukcji dla

ucznia

Czas Użyte pomoce /

materiały

Na początek mała
powtórka. Rozwiąż

problem przedstawiony

w zadaniu nr 1.

5`

Zapisany
problem do

rozwiązania na

tablicy

multimedialnej

2`

Karty pracy

Sformułuj swoje

spostrzeżenia: „Suma miar

kątów wewnętrznych

w trójkącie wynosi 180o”,
widzę kąty wierzchołkowe
(czyli kąty o jednakowych

miarach)

Zaznacz spostrzeżenie na
rysunku i powiedz, co

masz pokazać

i stwierdza ∝ =(cid:2010))

(oznacza na rysunku kąty

Wyjaśnij z jakich
własności będziesz
korzystał (własności
dwusiecznej kąta)
Podaj własności
równoległoboku

(uczniowie wymieniają

wszystkie znane im

własności), którą z nich
wykorzystamy w naszym

dowodzie?

Przeprowadź z kolegą
z sąsiedniej ławki dowód

7`

7`

Karty pracy,
przygotowana
konstrukcja
w programie
GeoGebra

Karty pracy,
przygotowana
konstrukcja
w programie
GeoGebra

10`

Karty pracy,
przygotowana
konstrukcja
w programie
GeoGebra

Uzupełnij wolne luki
używając poprawnie

języka matematycznego

4`

Karty pracy

5`

5`

Zapisany
problem do

rozwiązania na

tablicy

multimedialnej

Fragment ...