Dodaj publikację
Autor
Sławomir Król
Data publikacji
2015-04-27
Średnia ocena
5,00
Pobrań
133

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji z obliczania pola trapezu w klasie I gimnazjum
 Pobierz (pdf, 120,9 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI

do przedmiotu MATEMATYKA


Temat: Obliczanie pola trapezu


Liczba godzin na realizację tematu: 1 godzina lekcyjna

Lekcja realizowana: klasa I gimnazjum

Cel ogólny:

Zapoznanie uczniów ze sposobem obliczania pola powierzchni trapezu

Cele operacyjne:
Uczeń rozumie:

 potrzebę stosowania wzoru na Polę trapezu

Uczeń potrafi:

 narysować trapez

 korzystać ze wzoru na obliczanie pola trapezu

rozwiązać proste zadania, wykorzystując własności trapezów

Uczeń zna:

 wzór na pole powierzchni trapezu


Środki dydaktyczne:
Podręcznik, zeszyt, folia i kartka z trapezem, karta Bingo dla uczniów, zestaw zadań dla Bankiera,

Metody pracy:
Praca z podręcznikiem, dyskusja, rozmowa nauczająca

Formy pracy:



indywidualna
równym frontem
rozwiązywanie zadań


Przebieg lekcji:

Ogniwo lekcji

Tok lekcji


Czynności
organizacyjno-
porządkowe


Rekapitulacja
wtórna

Czynności nauczyciela

i ucznia


Sprawdzenie obecności
i pracy domowej


Pytania:
a) Ile wynosi suma miar
kątów wewnętrznych
czworokąta?

b) Jakie znacie rodzaje



Uczniowie odpowiadają na
pytania.

Uwagi



Rozmowa
nauczająca


Uczniowie wysłuchują
nauczyciela



Nauczyciel podaje temat lekcji,
uczniowie zapisują w zeszycie

Nauczyciel pyta uczniów, czy
pamiętają ze szkoły
podstawowej wzór na pole
trapezu.

Nauczyciel przy pomocy folii i
kartki z trapezem wprowadza
razem z uczniami wzór na pole
trapezu. (Jaka figura powstała?,
Jakie jest wzór na pole tej
figury?, Jaki będzie więc wzór na
pole trapezu?)


Nauczyciel zapisuje wzór na pole
powierzchni trapezu wraz z
objaśnieniami


Nauczyciel podaje zadania do
rozwiązania. Uczniowie
rozwiązują je na tablicy.

Praca
indywidualna





Praca równym
frontem



Załącznik 3






Praca równym
frontem




Praca z
podręcznikiem

Zadania:
12a/123
13/123
14/123
15/123

Załącznik 1
Załącznik 2

Nauczyciel omawia krótko
zasady gry i rozdaje karty do
gry. Wyznacza zdolnego ucznia
jako Bankiera


Nauczyciel zapisuje pracę
domową na tablicy.

Wyjaśnia pracę domową.

Uczniowie zapisują w zeszytach.


Nauczyciel ocenia pracę uczniów


Część główna


Rekapitulacja
pierwotna


Praca domowa

trapezów?

c) Co to jest trapez
równoramienny,
a prostokątny?



1. Zapoznanie uczniów
z celami lekcji.

2. Zapisanie tematu lekcji.

T: Obliczanie pola trapezu


3. Wyprowadzenie wzoru na
pole trapezu.












4. Zapisanie wzoru na tablicy
wraz z objaśnieniem
zmiennych


5. Rozwiązywanie zadań na
zastosowanie poznanego
wzoru





Gra w Bingo


Dla wszystkich:


Zadanie 12b,c/123


Ocena pracy
uczniów podczas
lekcji



Załącznik 1

Zestaw zadań dla Bankiera



Podstawa dolna Podstawa górna

Wysokość

5


5

2

Podstawa dolna Podstawa górna

Wysokość

7


8

4

Podstawa dolna Podstawa górna

Wysokość

4


6

10

Podstawa dolna Podstawa górna

Wysokość

15


7

1

Podstawa dolna Podstawa górna

Wysokość

3


8

6

Pole

10

Pole

30

Pole

50

Pole

11

Pole

33

Pole

Podstawa dolna Podstawa górna

Wysokość

144 ...