Dodaj publikację
Autor
Monika Olczak
Data publikacji
2015-05-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
56

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcja matematyki w klasie 3 gimnazjum: Trójkąty.
 Pobierz (docx, 23,0 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji matematyki

przeprowadzonej 28 listopada 2011 rokuw klasie IIIc gimnazjum.

TEMAT: „Trójkąty – rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem poznanej teorii”

TYP LEKCJI:

- lekcja ćwiczeniowa

CELE KSZTAŁCENIA ZAWARTE W PODSTAWIE PROGRAMOWEJ KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO:

Wykorzystanie i tworzenie informacji.

Wykorzystywanie i interpretowanie reprezentacji. Uczeń używa prostych, dobrze znanych obiektów matematycznych, interpretuje pojęcia matematyczne i operuje obiektami matematycznymi.

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE:

Uczeń:

stosuje twierdzenie Pitagorasa;

korzysta z własności kątów i przekątnych w prostokątach,

oblicza pola i obwody trójkątów

umie obliczyć wysokość i pole trójkąta równobocznego o danym boku

umie rozwiązać zadanie tekstowe związane z trójkątami

umie rozwiązać trójkąt prostokątny o kątach 900, 450, 450 oraz 900, 300, 600

METODY:

- dyskusja

- metoda ćwiczeniowa

FORMY PRACY:

- praca indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- tablica interaktywna,

PRZEBIEG LEKCJI:

1. Sprawy organizacyjne:

sprawdzenie listy obecności,

sprawdzenie pracy domowej.

2. Podanie tematu oraz celu lekcji:

Temat: „Trójkąty – rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem poznanej teorii”

Cel główny:

Doskonalenie umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy do rozwiązania problemu postawionego w treści zadania matematycznego”

3. Wprowadzenie do nowej lekcji.

Powtarzamy wspólnie z uczniami wiadomości z ostatniej lekcji, dotyczące poznanej już teorii związanej z trójkątami.

4. Lekcja właściwa:

Uczniowie przechodzą do rozwiązywania zadań, w których stosują poznane twierdzenia i własności dotyczące trójkątów prostokątnych i równobocznych.

Zad. 2 str. 117

W trójkącie równoramiennym wysokość poprowadzona do podstawy ma długość Ramię jest o 30% krótsze od podstawy. Oblicz obwód tego trójkąta.

Zad. 4 str. 117

Punkt P jest punktem przecięcia wysokości trójkąta równobocznego.

Jakie pole ma ten trójkąt, jeśli odcinek łączący punkt P z wierzchołkiem trójkąta ma długość ?

Jaki obwód ma ten trójkąt , jeśli odległości punktu P od jego boków są równe ?

Zad. 5 str. 117

Przeciwprostokątna trójkąta prostokątnego równoramiennego ma długość 10 cm. Oblicz pole i obwód tego trójkąta.

Rozdaję uczniom karteczki, na których w parach rozwiązują zadanie 6 str. 117. Następnie karteczki zbieram i oceniam dobre rozwiązania na plusy. Jedna osoba rozwiązuje zadanie na tablicy.

W dalszej części rozwiązuję z uczniami zadania, które mogą znaleźć się w teście na egzaminie gimnazjalnym.

Zadanie 1

Długość przekątnej prostokąta przedstawionego na rysunku jest równa:

12

1260o16

12

60o

20

24

Zadanie 2

Pole zamalowanego trójkąta jest równe: 12

108

72 12

54

36 6

6

6. Podsumowanie lekcji.

Zebranie wiadomości zdobytych na zajęciach. Poinformowanie uczniów czym będziemy się zajmować na kolejnych zajęciach.

Nagrodzenie najbardziej aktywnych.

7. Zadanie i omówienie pracy domowej.