Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Chciałabym serdecznie powitać zebranych gości na spotkaniu „Muzyka łączy pokolenia”, które realizowane jest w ramach projektu „Młodzi twórcy i tradycje” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Muzyka ma bardzo magiczną moc, która łączy pokolenia. Łączy ludzi w grupy, które słuchają tego samego rodzaju muzyki. Od dzieci, przez młodzież, aż po osoby starsze i sędziwego wieku. Każdy kocha słuchać muzykę. Muzyka, szczególnie dla ludzi młodych ma bardzo ogromny wpływ na życie. Każdy z nas ma swój jakiś ulubiony zespół i śledzi ich karierę przez długie lata. Dla niektórych jeden, szczególny utwór kojarzy się z jakimś ważnym wydarzeniem. Dzięki temu, że muzyka nieustannie towarzyszy nam w wędrówkach po świecie, staje się częstym przykładem swoistego pomostu łączącego pokolenia.
Kochani , prezentując nasz program chcielibyśmy przypomnieć Wam miłe chwile. Dlatego w koncercie piosenek usłyszycie piosenki, które pochodzą z czasów Waszej młodości. Zachęcamy do wspólnego śpiewania i korzystania z przygotowanych przez nas śpiewników.
Zapraszamy do obejrzenia części artystycznej i włączenia się do wspólnego śpiewu.
Piosenka Familijny rock and roll
1.Serduszko moje bije z radościbo mam przywitać zebranych tu gości.Więc witam wszystkich miło i serdecznie, a kłaniam się pięknie i grzecznie2. Wszystkim dziękujemy, którzy tu przybyli,będziemy się razem wesoło bawili.Lecz jeśli nam się coś niecoś pomyli,niech was to nie śmieszy moi goście mili.
Dziś muzyka towarzyszy nam rozmaitych miejscach i nawet nie zawsze ją zauważamy . Na zakupach ,u fryzjera ,na lodowisku- jest tylko tłem naszych codziennych zajęć .Dawniej muzykę częściej można było usłyszeć na podwórkach i ulicach, gdzie wykonywali ją wędrowni muzykanci .Grali oni i śpiewali modne szlagiery ,a także układane przez anonimowych twórców okolicznościowe piosenki i ballady .
Zapraszamy do zaśpiewania piosenki Ostatni mazur strona……….
Podwórkowe muzykowanie nabrało dużego znaczenia podczas okupacji hitlerowskiej .Uliczni grajkowie podtrzymywali na duchu zastraszoną ludność poprzez ośmieszanie wroga. Przykładem takiej piosenki jest” Pałacyk Michla” na stronie …………
Siekiera , motyka to jedna z najbardziej popularnych zakazanych przez okupanta piosenek .Śpiewali ją w latach wojny pod oknami domów, na ulicach i w tramwajach Nasi rówieśnicy –ryzykując przy tym własnym życiem . Piosenka ta znajduje się na stronie…………………
II wojna światowa trwała ponad 5 lat. Przez ten czas Polacy wielokrotnie chwytali za broń i próbowali odzyskać wolność. 1 sierpnia 1944 roku bohaterską walkę o wyzwolenie swojego miasta podjęli warszawiacy, a wśród nich dzieci. Zapraszamy do zaśpiewania piosenki Warszawskie dzieci strona……….
Utwór Przybyli ułani pod okienko nosi także tytuł Pieśń czwartego szwadronu. Szwadron to pododdział ...