Dodaj publikację
Autor
Dorota Grecka
Data publikacji
2015-05-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
45

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Propozycja scenariusza lekcji w klasie IV Szkoły Podstawowej, dla tematu "Odbicia lustrzane".
 Pobierz (docx, 15,0 KB)

Podgląd treści

ARKUSZ OBSERWACJI LEKCJI Mochnaczka Wyżna, dn. 21 X 2014r.

Przedmiot: Matematyka

Nauczyciel: Dorota Grecka

Klasa: IV

Temat: Lustrzane odbicie figury. Rozpoznawanie par figur symetrycznych.

Cel ogólny: Przedstawienie najważniejszych wiadomości na temat symetrii osiowej.

Cele szczegółowe z wyszczególnieniem podstaw program owych

a

Uczeń zna pojęcia lustrzanego odbicia i osi symetrii;

b

Uczeń potrafi wskazać figury, które są swoimi lustrzanymi odbiciami;

c

Uczeń potrafi narysować lustrzane odbicie danej figury.

Metoda (wiodąca):

pokaz, pogadanka.

Forma pracy uczniów:

metoda ćwiczeniowa, praca indywidualna, dyskusja,

Środki dydaktyczne:

Kartki, atrament, pędzle, lusterka, nożyczki, gazety, podręcznik.

Tok lekcji:

I

Część wstępna:

- sprawdzenie obecności,

- sprawdzenie zadania domowego,

II

Część główna:

Uczniowie rozpoczynają pracę od wykonania „kleksomanii” – na jednej z połówek złożonej kartki uczniowie robią farbami bądź atramentem kleks, po czym odbijają go na drugiej połówce. Następnie prezentują i porównywają między sobą swoje prace. Ich zadaniem jest odpowiedź na pytanie, czy prace mają jakąś wspólną cechę. By ułatwić to zadanie, dzieci przykładają w miejsce zgięcia kartki lusterka. Wprowadzamy pojęcie lustrzanego odbicia.

W dalszej części przechodzimy do pracy z podręcznikiem. Zadaniem uczniów jest ocenić czy narysowane figury są swoimi lustrzanymi odbiciami (P. str. 62 zad. 3). Po wykonaniu tego zadania, uczniowie rozwiązują ćwiczenia ze strony 51 w zeszycie ćwiczeń.

III

Część podsumowująca:

Za zadnie domowe uczniowie otrzymują rozwiązanie zadań 2-4 (do danego tematu) z zeszytu ćwiczeń.

Literatura nauczyciela: podręcznik przedmiotowy, opracowania własne.