Dodaj publikację
Autor
Dorota Grecka
Data publikacji
2015-05-31
Średnia ocena
1,00
Pobrań
97

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Propozycja scenariusza lekcji w klasie IV Szkoły Podstawowej, dla tematu "Ćwiczenia z kalkulatorem".
 Pobierz (docx, 192,9 KB)

Komentarze

jakuta, 2015-06-07, ocena:

A co z pamięciami kalkulatora, do dziś wydawało mi się, że to one służą do rozwiązywania zadań na kalkulatorze zwykły, muszę być niezłym dinozaurem.

Podgląd treści

Konspekt lekcji matematyki

Data: 1.10.2014r.

Klasa: IV

Temat: Ćwiczenie umiejętności stosowania kalkulatora do zadań wielodziałaniowych.

Cele i zadania lekcji. Uczeń:

stosuje reguły kolejności wykonywania działań.

Metody prowadzenia lekcji:

metoda ćwiczeniowa.

Zastosowane środki dydaktyczne:

tablica, kalkulatory.

Szczegółowy przebieg lekcji:

Sprawy organizacyjne – sprawdzenie obecności, podanie tematu zajęć.

Zajęcia rozpoczynamy od przypomnienia kolejności wykonywania działań – wiadomości te są niezbędne to przeprowadzenia danego tematu.

Prosimy którego ucznia o przeczytanie informacji ze „słoneczkiem” z podręcznika, str. 33. Mowa w niej o rodzajach kalkulatorów. Wyszczególnione zostały kalkulatory naukowe i zwykłe. Prezentujemy uczniom przykładowy kalkulator zwykły i naukowy.

W pierwszej kolejności jest ocenie uczniów jakimi kalkulatorami dysponują. Pomóc w tym ma być obliczenie wyników podanych działań pamięciowo (zgodnie z zasadami kolejności wykonywania działań) oraz przy użyciu kalkulatorów:

Działanie

Wynik obliczeń pamięciowych

Wynik kalkulatora naukowego

Wynik kalkulatora zwykłego

Na podstawie przeprowadzonych badań możemy zauważyć, że wyniki uzyskane dzięki kalkulatorowi naukowemu są zgodne z rzeczywistością. Te z kalkulatorów zwykłych są błędne. Powodem tego jest „nieznajomość” kolejności wykonywania działań przez zwykłe kalkulatory.

W kolejnym zadaniu uczniowie mają ocenić, w których działaniach wynik z kalkulatora zwykłego różnic będzie się od wyniku faktycznego.

– otrzymany wynik będzie błędny, zwykły kalkulator w pierwszej kolejności wykona dodawanie, później mnożenie,

- otrzymany wynik będzie prawidłowy, w działaniu kolejność w jakiej występują działania jest zgodna z kolejnością wykonywania działań,

- otrzymany wynik będzie błędny,

- otrzymany wynik będzie prawidłowy,

- mimo faktu, iż kalkulator w pierwszej kolejności wykona dodawanie, ostateczny wynik będzie taki sam, jak w przypadku zachowania kolejności wykonywania działań,

- otrzymany wynik będzie prawidłowy.

Jak wykorzystać zwykły kalkulator do obliczenia zadań wielodziałaniowych, w których kolejność występowania działań nie jest zgodna z kolejnością wykonywania działań?

W takiej sytuacji obliczenia należy wykonywać etapowo, zgodnie z kolejnością wykonywania działań, np.:

najpierw wykonujemy działania w nawiasie okrągłym

następnie w nawiasie kwadratowym

na końcu dzielenie

Rozwiązujemy kolejny przykład:

Za zadanie domowe uczniowie otrzymują obliczenie przy użyciu kalkulatora, wyniku działania:

Kończymy zajęcia.