Dodaj publikację
Autor
Dorota Grecka
Data publikacji
2015-05-31
Średnia ocena
5,00
Pobrań
85

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji dla klasy VI SP: Sekwencje brył - wyszukiwanie i opisywanie prawidłowości.
 Pobierz (docx, 93,1 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji matematyki

Data: 14.04.2015r.

Klasa: VI

Temat: Sekwencje brył – wyszukiwanie i opisywanie prawidłowości.

Cele i zadania lekcji. Uczeń:

potrafi słownie i symbolicznie opisać odkryte zależności,

Formułuje wnioski na podstawie doświadczeń.

Metody prowadzenia lekcji:

doświadczenia,

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

Zastosowane środki dydaktyczne:

drewniane sześciany .

Szczegółowy przebieg lekcji:

Sprawy organizacyjne – sprawdzenie obecności, sprawdzenie zadania domowego, przedstawienie nowego tematu zajęć.

Lekcja jest kolejną dotyczącą zauważania i opisywania zależności. Tym razem uczniowie skupiają się na zależnościach między bryłami. By ułatwić im rozważania rozdajemy im drewniane sześciany , by mogli budować kolejne figury. Uczniowie wykonują zadania samodzielnie. Po zakończeniu każdego zadania, wspólnie analizujemy efekty uczniów opracowując wspólnie z nimi tabelkę.

Zadanie 1

Ilu sześciennych klocków potrzebujesz do zbudowania następnych takich schodków?

A piątych? Szóstych? … Dziesiątych? Schodków o numerze n?

Czy twoja metoda obliczania ilości klocków na pewno jest dobra? Skąd wynika jej skuteczność?

Rozwiązanie przedstawiamy w formie tabeli. W pierwszej kolejności uzupełniamy wartości dla figur 1, 2, 3 – widnieją one na rysunku. Później 4, 5, 6 – uczniowie mogą je zbudować z sześciennych klocków. Figurę 10 celowo pomijamy (uczniowie mają zbyt mało czasu i klocków na zbudowanie tych schodków), próbujemy znaleźć regułę ogólną opisującą tę sekwencję. Uczniowie z zasady szybko zauważają, że ma to być . Prosimy ich o uargumentowanie takiego wyboru. Będzie to odpowiedź na punkt b zadania. W razie problemów wskazujemy, iż wystarczy tylko przełożyć odpowiednie klocki, by „schodki” zamieniły się w kwadrat. Wracamy do figury nr 10.

Numer figury

1

2

3

4

5

6

10

n

Liczba klocków

1

4

9

16

25

36

100

Zadanie 2

Czym różnią te schody od schodów z zadania poprzedniego?

Ilu sześciennych klocków potrzebujesz do zbudowania następnych takich schodków? A piątych z kolei? Szóstych? …

Jak najprościej można policzyć, ilu klocków potrzeba do zbudowania schodów o numerze 22? A o numerze 122?

Rozwiązanie

W tym zadaniu uczniowie mogą mieć problem z zauważeniem, iż liczba „warstw” kolejnych schodków również się zmienia. Po przebrnięciu tego problemu znowu zbieramy dane w tabelce. Ponownie zaczynamy od figur 1, 2, 3 – ich ilustracje widnieją w podręczniku, schody 4, 5, 6 uczniowie układają z klocków. Przechodzimy do próby sformułowania zasady ich powstawania. W razie problemówz zauważeniem zależności między numerem figury, a liczbą klocków z których się składa, proponujemy uczniom by spróbowali ułożyć ze schodów sześciany. Przypadki figur 22 i 122 pozostawiamy na koniec.

Numer figury

1

2

3

4

5

22

122

n

Liczba klocków

1

8

27

64

125

Ostatnie zadanie jest ...