Dodaj publikację
Autor
Karolina Matejszczak, Mariola Nowakowska
Data publikacji
2015-05-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
23

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jest to scenariusz, który można wykorzystać do przygotowania uroczystości o tematyce patriotycznej.
 Pobierz (doc, 44,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz apelu z okazji Święta Patronów Szkoły
19 kwietnia 2015 r.

Temat: „Nie urodziliśmy się dla siebie, lecz dla naszej Ojczyzny” Platon - 71 rocznica bitwy partyzanckiej pod Molendami.

Cel główny:
wytworzenie emocjonalnej więzi z „ małą ojczyzną”.

Cele operacyjne:
Poznanie historii Garbatki i jej okolic;
Zaznajomienie uczniów z elementami kultury i tradycji miejscowości, w której dorastają;
Kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich związanych z tożsamością kultury regionalnej;
Uwrażliwienie na kulturę języka – bogacenie słownictwa.

Scenografia:
Hasło: „Nie urodziliśmy się dla siebie, lecz dla naszej Ojczyzny” - Platon.
Wnętrze domu, pokój chłopca.
Drzewa brzozowe. Ławka. Staw. Krzyż.
Rekwizyty: tablet, wędka, kalosze, tabliczki z napisami: wojna, śmierć, ofiary, zło, ruina, ból, głód, rozpacz, nieszczęście, krew, lęk.
Stroje – różne osoby wychodzą na scenę – lata 30 – te. ( dwoje dzieci, dziadek, babcia, kobieta z dzieckiem, nauczycielka, żołnierz, ksiądz, mężczyzna, harcerz).

Powitanie gości przez gospodarzy uroczystości.

Przebieg apelu.
Wprowadzenie sztandaru.
Odśpiewanie hymnu państwowego.
Wystąpienie gospodarza – powitanie gości.
Występ dzieci.

Narrator I
Uroczystości są elementem tradycji każdej szkoły, miejscowości, regionu i narodu. Imię Partyzantów Ziemi Kozienickiej zobowiązuje nas do rozwijania swoich zainteresowań i kształtowania postaw opartych na ponadczasowych wartościach: Bóg, Honor, Ojczyzna. Znajomość polskiej historii, a szczególnie szkoły i własnego regionu jest naszym patriotycznym obowiązkiem i duchową potrzebą.

Narrator II
W dzisiejszych czasach w okresie pokoju od najmłodszych lat uczymy się miłości do ojczyzny.
W czasie wojny walczono z wrogiem. Oddawano życie za ziemię rodzinną. Teraz rozumiemy patriotyzm poprzez poznawanie: historii, kultury i tradycji naszej ojczyzny. Naszą powinnością jest nauka i praca. Wszyscy wiemy, że nasz kraj był okupowany przez długich sześć lat. To okres II wojny światowej, który miał ogromny zasięg. Także i w Polsce toczyły się krwawe walki o niepodległość.

Narrator I
Serdecznie zapraszamy Państwa do obejrzenia programu artystycznego upamiętniającego historyczne wydarzenia, które rozegrały się 71 lat temu we wsi Molendy. Tym samym pragniemy oddać cześć i hołd wszystkim, którzy walczyli w obronie swej „małej ojczyzny”.

J. Kaczmarski – „Ballada wrześniowa”

Dzieci wychodzą na scenę i tworzą duże koło. Każda osoba trzyma w ręku tabliczkę z napisem: wojna, śmierć, ofiary, zło, ruina, ból, głód, rozpacz, nieszczęście, krew, lęk. Dzieci krążą w kółku i po kolej wychodzi jedno z nich, staje na scenie i unosi do góry tabliczkę.

SCENKA 1 - Rozmowa matki z synem

Chłopiec siedzi w pokoju. Słucha muzyki „ To wychowanie” - T. Love i gra na tablecie. Przychodzi matka. Odkurza dywan. Po chwili przerywa wykonywaną czynność i rozpoczyna rozmowę. Przypomina synowi o spotkaniu z kolegą.

Mama:
- Bartek, Bartek! Co z ...