Dodaj publikację
Autor
Sabina Szkarpecka
Data publikacji
2015-06-02
Średnia ocena
0,00
Pobrań
99

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcja matematyki w kl. I gimnazjum wprowadzająca podział trójkątów ze względu na boki i kąty.
 Pobierz (doc, 80,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE I C

LEKCJA OBSERWOWANA PRZEZ DYREKTORA GIMNAZJUM NR 2 W PRZEMYŚLU - MGR WIESŁAWA DEMBICKIEGO

1. Data:
07.12.2000r.
2. Prowadzący:
mgr Sabina Bryk
3. Temat lekcji:
Klasyfikacja trójkątów.
4. Cele lekcji:
Uczeń:
• potrafi dokonać klasyfikacji trójkątów ze względu na boki,
• potrafi dokonać klasyfikacji trójkątów ze względu na kąty,
• formułuje związek między uporządkowaniem boków a uporządkowaniem kątów trójkąta,
• zna podstawowe własności trójkątów,
• potrafi rozpoznawać trójkąty,
• potrafi uporządkować miary kątów (długości boków) trójkąta znając długości jego boków (miary jego kątów).
5. Metody pracy:
• pogadanka,
• poszukująca.
6. Formy pracy:
• praca z całą klasą.
7. Środki dydaktyczne:
• wycięte, kolorowe modele różnych trójkątów (po jednym dla każdego ucznia),
• magnesy lub taśma samoprzylepna ,
• kolorowa kreda,
• ,,Podręcznik z matematyki dla I klasy gimnazjum” M. Bryński, J. Kaja.
8. Czas:
• 45 minut.
9. Przebieg lekcji:

I. Czynności organizacyjno – porządkowe.
II. Sprawdzenie zadania domowego.
III. Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji:
• Jak dzielimy trójkąty ze względu na boki?
• Jakie własności mają poznane trójkąty?
• W trójkącie dwa z kątów mają miary 70[pic] i 40[pic]. Ile stopni ma trzeci kąt? Jaki jest
to trójkąt ze względu na boki?
IV. Wprowadzenie do tematu lekcji:
Jak nazwalibyście ten trójkąt ze względu na kąty?
Na dzisiejszej lekcji dokonamy klasyfikacji trójkątów ze względu na kąty.
V. Podanie tematu i celów lekcji.
VI. Opracowanie tematu lekcji:
1. Dokonanie klasyfikacji trójkątów ze względu na kąty:
• Wskazani uczniowie spośród przygotowanych przez nauczyciela trójkątów
wybierają te, które ich zdaniem mają kąty ostre, proste i rozwarte. Reszta klasy
kontroluje poprawność wyboru. Uczniowie nazywają te trójkąty jako ostrokątne,
prostokątne i rozwartokątne.
• Nauczyciel inicjuje pogadankę, której celem jest opisanie własności w/w
trójkątów (liczba kątów ostrych, prostych, rozwartych w trójkącie ostrokątnym,
prostokątnym, rozwartym).
• Nauczyciel rysuje na tablicy tabelę ilustrującą podział trójkątów ze względu na
kąty. Wybrani przez nauczyciela uczniowie przyklejają model trójkąta
ostrokątnego, prostokątnego i rozwartokątnego w odpowiednie miejsce w tabeli
oraz opisują własności tych trójkątów.

KLASYFIKACJA TRÓJKĄTÓW ZE WZGLĘDU NA KĄTY:

| |Rodzaj trójkąta |Własności |
|Ostroką| | |
|tny | | |
| | | |
| | | |
| | | |
|Prostok| | |
|ątny | | |
| | | |
| | | |
| | | |
|Rozwart| | |
|okątny | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |

2. Sformułowanie zależności między uporządkowaniem boków a
uporządkowaniem kątów trójkąta:
• ćwiczenie 1.
Narysuj trójkąt ABC o kącie rozwartym A. Porównaj długości boków AB i BC
oraz miary kątów leżących naprzeciw tych boków. Co zauważyłeś?

Uczniowie rozwiązują w zeszytach ćwiczenie 1 i formułują wniosek. Wskazany
uczeń przedstawia rozwiązanie ćwiczenia na tablicy:

Jeżeli [pic], to [pic]
Wniosek – Twierdzenie 1:
Jeżeli w trójkącie ABC bok BC jest dłuższy od boku AB, to kąt A jest większy
od ...