Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI
LEKCJA W KLASIE VI
O TEMACIE: OŚ SYMETRII FIGURY.
1.Data przeprowadzenia lekcji:
2.Cele lekcji:
Dzięki przeprowadzonej lekcji uczeń:
▪ zna pojęcie osi symetrii,
▪ rozumie pojęcie osi symetrii,
▪ rozróżnia figury osiowosymetryczne,
▪ umie podawać przykłady figur osiowosymetrycznych,
▪ umie podawać liczbę osi symetrii figury,
▪ potrafi narysować oś symetrii figury,
▪ umie uzupełnić rysunek, tak by figura miała wskazaną oś symetrii.
3.Metody i formy pracy:
▪ pogadanka,
▪ poszukująca,
▪ praca indywidualna,
▪ praca z całym zespołem klasowym,
▪ praca w ,,dwójkach”,
▪ czynnościowa,
▪ ćwiczeniowa.
4.Środki dydaktyczne:
▪ ,,Podręcznik do klasy VI” - program ,,Matematyka z plusem”,
▪ kolorowe modele figur (prostokąt, kwadrat, trójkąty: różnoboczny, równoramienny i równoboczny, równoległobok, romb, trapezy: dowolny, równoramienny i prostokątny, koło),
▪ figury: serce i wstęga dla każdego ucznia,
▪ lustro,
▪ plansza z figurami (osiowosymetrycznymi i nie posiadającymi osi symetrii),
▪ kolorowa kreda,
▪ przybory geometryczne,
▪ kartka z testem dla każdego ucznia (zał.1),
▪ ,,Zeszyt ćwiczeń dla kl. VI – Geometria” - program ,,Matematyka z plusem”.
5.Czas realizacji: 1 jednostka lekcyjna.
6.Przebieg lekcji:
I. Część organizacyjna:
1.Przywitanie uczniów.
2.Sprawdzenie obecności uczniów.
3.Zapoznanie z głównym celem lekcji.
4.Przedstawienie metod pracy w czasie lekcji.
5.Sprawdzenie zadania domowego (uczniowie mieli przynieść wycięte z kolorowego papieru figury: prostokąt,
kwadrat, romb, równoległobok, trójkąt równoboczny i trapez).
II. Część właściwa:
6.Wprowadzenie do tematu lekcji:
-Nauczyciel prosi uczniów o samodzielne wykonanie Ćwiczenia A ze str. 89 z ,,Podręcznika”. Uczniowie spośród pięciu zamieszczonych w nim fotografii budowli wyszukują jedną, której kształt nie pasuje do pozostałych
i zastanawiają się dlaczego.
-Następnie prowadzący wraz z uczniami dokonuje omówienia ćwiczenia. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela formułują wniosek, że cztery przedstawione budowle można podzielić na połowy, a jednej nie.
-Zapisanie na tablicy tematu lekcji i podanie celów lekcji.
7.Pojęcie osi symetrii figury. Praca indywidualna uczniów. Pogadanka.
-Nauczyciel rozdaje uczniom po dwie figury (serce i wstęga) i prosi by każdy z nich zgiął je na połowy.
-Uczniowie formułują wniosek:
Połowy serca po złożeniu się nakładają, a ,,połowy” wstęgi po złożeniu się nie nałożą.
-Uczniowie przyklejają obie figury do zeszytu i kolorem rysują prostą, która dzieli serce na identyczne części
i podpisują ją oś symetrii figury.
Serce jest figurą osiowosymetryczną Wstęga nie jest figurą osiowosymetryczną,
bo nie ma osi symetrii.
-Nauczyciel na tablicy przysłania każdą z części serca lusterkiem ustawionym wzdłuż osi symetrii.
-Uczniowie zauważają, że każda z tych części jest odbiciem symetrycznym drugiej.
-Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela formułują pojęcie osi symetrii figury i zapisują je do zeszytu:
Oś symetrii figury to prosta, która dzieli ...