Dodaj publikację
Autor
Marta Zaręba
Data publikacji
2015-06-14
Średnia ocena
0,00
Pobrań
144

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji w klasie III gimnazjum podsumowującej i porządkującej wiedzę z zakresu wykorzystania matematyki w praktyce: Obliczenia procentowe - lokaty i kredyty.
 Pobierz (pdf, 305,2 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji matematyki w klasie III gimnazjum


TEMAT: Korzystamy z usług banku- lokaty i kredyty

Marta Zaręba

CEL GŁÓWNY:
Wykorzystanie w praktyce obliczeń procentowych

CELE OPERACYJNE:
Uczeń :

 posługuje się poprawnym słownictwem bankowym: kapitał, lokata, kredyt, oprocentowanie, odsetki
 umie wykorzystać informacje z ulotek bankowych
 oblicza odsetki od kapitału wpłaconego do banku
 ustala kwotę odsetek w zależności od terminu lokaty
 oblicza koszty kredytu udzielonego przez bank
 dokonuje porównań ofert różnych banków i wybiera z nich najkorzystniejszą
 potrafi pracować w grupie
 posługuje się kalkulatorem
 prezentuje wyniki swojej pracy

METODY I FORMY PRACY:

 wykład
 objaśnienie
 praca w grupach
 praca z kalkulatorem


POMOCE DYDAKTYCZNE:

 instrukcje i zadania dla grup ( w załączeniu )
 ulotki bankowe

PRZEBIEG LEKCJI:

 zorganizowanie klasy
 sprawdzenie obecności
 sprawdzenie pracy domowej
 przedstawienie tematu i celu zajęć

Na dzisiejszej lekcji:

Przypomnę:

-

co jest lokatą, a co kredytem

Dowiem się:

-
-

jak ustalać kwotę w zależności od terminu lokaty
jak obliczać odsetki bankowe od zaciągniętych kredytów


 wprowadzenie


Jak działa bank?
Na całym świecie istnieją różnego rodzaju banki. Są to instytucje, w których indywidualni klienci, firmy i instytucje
przechowują swoje oszczędności lub pożyczają pieniądze na kredyt. Za pożyczenie pieniędzy na umówiony czas
bank pobiera od dłużnika pewną kwotę, a za wpłacone do kasy pieniądze dolicza kwotę zwaną odsetkami.

Ponadto w bankach dokonuje się różnych operacji finansowych, np. wpłaty i wypłaty pieniężne, przelewy, terminowe
opłaty świadczeń itp.

1


Większość z nas ma konto w banku, bo to i wygodniej, i bezpieczniej, i wreszcie korzystniej – do zgromadzonych
pieniędzy bank dopisuje odsetki. Skąd bierze na to pieniądze? Oczywiście stąd, że sam na znacznie wyższy procent
pożycza pieniądze osobom i firmom biorącym kredyt.

Przypomnienie zasad oszczędzania na lokatach bankowych i zaciągania kredytów
Nauczyciel przeprowadza z uczniami krótką rozmowę przypominającą podstawowe pojęcia dotyczące operacji
bankowych (kapitał, lokata, kredyt, oprocentowanie, kapitalizacja, odsetki)

 Lekcja właściwa

Uczniowie zostają podzieleni na 4 grupy. W każdej z grup wybierają swego przedstawiciela, który będzie
prezentował pozostałym uczniom wyniki obliczeń.
Nauczyciel rozdaje grupom ulotki z ofertami 2 banków (załącznik nr 1), instrukcję (załącznik nr 2) i zadania do
wykonania. Po wykonaniu zadań przedstawiciele grup omawiają treść zadania oraz prezentują rozwiązanie zadania.
Nauczyciel ocenia poprawność merytoryczną rozwiązań.
Na podstawie zestawienia grupy I i II uczniowie dokonują wyboru korzystniejszej lokaty, zaś na podstawie
zestawienia grupy III i IV uczniowie dokonują wyboru korzystniejszego kredytu.


Grupa I

Zadanie
Pani Szumska chce wpłacić do banku kwotę 10000 zł na okres jednego roku.
Jaką kwotę otrzyma po tym czasie jeśli pieniądze wpłaci na:

lokatę roczną,

a ...