Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Mikołajczak, Joanna Michalak, Renata Krupa
Data publikacji
2015-06-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
25

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz imprezy przeprowadzonej w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy przez nauczycieli Zespołu Szkół Nr 33 Specjalnych Dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy. W imprezie uczestniczyły dzieci w wieku od przedszkolaka do gimnazjalisty.
 Pobierz (doc, 161,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz uroczystości „Święta plonów”

zorganizowanej na oddziale neurologii Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego

CELE:

1. Odciążenie psychiki dziecka oraz budzenie radosnych przeżyć poprzez aktywny udział w spotkaniu.
2. Odwrócenie uwagi od procesu chorobowego.
3. Zapoznanie z kolejnymi etapami produkcji chleba.
4. Przypomnienie podstawowych wiadomości o zbiorach, plonach, warzywach i owocach z naszych pól, sadów i ogrodów.
5. Kształtowanie umiejętności zgodnej współpracy w zespole.
6. Dbanie o ład i porządek podczas pracy, kształtowanie nawyku porządkowania swoich miejsc pracy.
7. Wdrażanie dzieci do szanowania pieczywa.
8. Uświadomienie dzieciom, że chleb jest symbolem ciężkiej pracy wielu ludzi: rolnika, młynarza, piekarza.
9. Kształtowanie wrażliwości dotykowej oraz innych zmysłów poprzez poznanie polisensoryczne plonów.
10. Prowokowanie dzieci i młodzieży do refleksji na podany temat.

PRZEBIEG IMPREZY:

1. Powitanie wszystkich zebranych, zaproszenie do wspólnej zabawy.

Zebraliśmy się tu dzisiaj tak licznie,

By kultywować tradycję Święta Chleba

i za plony podziękować uroczyście.

Witamy więc wszystkich szanownych gości

Tych z Bydgoszczy i innych miejscowości.

Z uwagi, że dostojni goście i ważna uroczystość

Na początku witamy wszystkich uroczyście.

• Rozdanie wszystkim karteczek w kształcie owoców do wpisania swojego imienia i przyczepienie do bluzek.

• Wspólne zaśpiewanie piosenki „Dlaczego gruszka chce być jak pietruszka?”

2. Wstęp:

W Polsce od stuleci kult chleba i szacunek dla niego był na pierwszym miejscu, po szacunku należnym Bogu i rodzicom. Chleb nazwano świętym chlebem, a ziemię - ziemią rodzicielką. Chleb był gwarantem przeżycia i dlatego był szczególnie ceniony oraz szanowany w trudnych chwilach wojen, klęsk żywiołowych i nieurodzajów.

• Krótki film o powstaniu chleba (9min) – źródło: youtube.

3. Zadanie. Proszę ułożyć zdania w odpowiedniej kolejności:

Historia chleba: „Od ziarenka do bochenka”

– Rolnik zasiewa w polu ziarenka zbóż

– Ziarno kiełkuje i wschodzi już

– Zboże dojrzewa i jest koszone

– Ziarenka zboża są wymłócone

– Potem do młyna zawożą je

– Mielą i mąka z nich powstaje

– Z mąki w piekarni wyrabia się ciasto

– Rośnie to ciasto, długi czas czeka

– A z niego chlebek piekarz wypieka

– I z półki sklepowej do nas się uśmiecha.

• Inscenizacja czytana przez uczniów – pokazanie rekwizytów na stole – zboże, ziarno, mąka, chleb.

Narrator:

Poszła Dominika

Do sklepiku kupić chleba.

Chleb - to jest nasz skarb codzienny

A więc wiedzieć o nim trzeba!

Myśli sobie Dominika

Skąd się bierze taki chlebek?

Już wiem! Piekarz go wypieka

Ale z czego? Tego nie wiem.

Dzieci:

Piekarzu, piekarzu upiecz bochen chleba!

Piekarz:

Do pieczenia chleba mąki mi potrzeba.

Poproście młynarza.

Dzieci:

Młynarzu, młynarzu, daj nam mąkę w worze!

Młynarz:

Dam wam mąkę w worze, jak dostanę zboże ...