Dodaj publikację
Autor
Alicja Żaba
Data publikacji
2015-06-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
81

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcja dla klasy 4 szkoły podstawowej.
 Pobierz (doc, 49,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI W KLASIE IV

TEMAT: Własności prostopadłościanów.

Cele operacyjne:
W wyniku opracowania materiału uczeń:
- zna pojęcie prostopadłościanu i sześcianu
- zna pojęcie odcinków prostopadłych i równoległych
- wskazuje modele prostopadłościanu i sześcianu z pośród modeli figur przestrzennych
- potrafi wskazać elementy prostopadłościanu(omawia ich własności): ściany boczne, krawędzie, wierzchołki
- potrafi odczytać z rysunku lub nazwać symbolicznie elementy prostopadłościanu
- potrafi wskazać ściany i krawędzie prostopadłe i równoległe
- oblicza sumę długości krawędzi prostopadłościanu
- rozwiązuje zadania tekstowe dotyczące długości krawędzi prostopadłościanu

Środki dydaktyczne:
Plansza z prostokątem, plansza z prostopadłościanem, patyczki o odpowiednich długościach, plastelina, modele graniastosłupów, podręcznik, zeszyt ćw., zeszyt ucznia
Formy organizacyjne: praca równym frontem, praca w parach, w odpowiednich częściach lekcji samodzielna praca ucznia.
Metody nauczania:
– Podająca: pogadanka(z wykorzystaniem analogi w pojęciach matematycznych),
– Eksponująca: pokaz,
– Praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe, ćwiczenia praktyczne.

Czas pracy: 45 minut.

Struktura lekcji:
I. Część wstępna lekcji ( ok. 5 min)
1. Czynności organizacyjne.
2. Przypomnienie wiadomości o odcinkach prostopadłych i równoległych na przykładzie prostokąta.
II. Część właściwa lekcji. (30 min)
1. Przedstawienie tematu i celów lekcji, zapis tematu.
2.Powtórzenie wiadomości o prostopadłościanie i sześcianie – praca z modelami.
Zeszyt Ćw. Zadania str 95
3. Wskazywanie krawędzi i ścian, prostopadłych i równoległych.
4. Pogadanka dotycząca długości krawędzi w prostopadłościanie (wprowadzenie sposobu symbolicznego podawania wymiarów prostopadłościanu)
Zeszyt Ćw. Zadania 3,4a str 96
- zadanie dotyczące obliczenia sumy długości krawędzi prostopadłościanu.
Praca z modelem / zał. 1
5. Praca w parach-
- budowa szkieletów prostopadłościanu.
- zadania dotyczące obliczania sumy długości krawędzi prostopadłościanu.
6. Zadanie podsumowujące własności prostopadłościanu. *
III. Cześć końcowa lekcji (ok. 10 min)
1. Ewaluacja lekcji - Załącznik 2
2. Zadanie domowe: Zeszyt ćwiczeń, strona 97
*dla chętnych dodatkowa karta zadań
Załącznik 1

|Karta pracy -obliczenia wykonaj w zeszycie. |Karta pracy -obliczenia wykonaj w zeszycie |
| | |
|Zad. 1 |Zad. 1 |
|Oblicz łączną długość krawędzi prostopadłościanu o wymiarach: |Oblicz łączną długość krawędzi prostopadłościanu o wymiarach: |
|3cm x 7 cm x 8cm |3cm x 7 cm x 8cm |
|Zad. 2 |Zad. 2 |
|Oblicz łączną długość krawędzi sześcianu |Oblicz łączną długość krawędzi sześcianu |
|o krawędzi długości 15 metrów |o krawędzi długości 15 metrów |

Załącznik 2
Jak oceniam lekcje?

1.Czy według ciebie lekcja była interesująca?

tak nie

2. Atmosfera na lekcji była....
[pic] [pic]

3. Czy zadania wykonywane na lekcji były dla ciebie łatwe i zrozumiałe?

tak raczej tak nie

4. Jak oceniasz swoją pracę na zajęciach?

1 2 3 4 5 6 7 8