Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Derbot
Data publikacji
2015-08-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
74

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji historii dla II klasy gimnazjum
 Pobierz (docx, 20,3 KB)

Podgląd treści

 

SCENARIUSZ     LEKCJI   HISTORII   W   KLASIE   II GIMNAZJUM

Lekcja nr

Klasa II A

Data

Temat:  Odkrycia  geograficzne XV i XVI wieku

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:

Jakie były poglądy i wyobrażenia ludzi epoki średniowiecza dotyczące wielkości i kształtu Ziemi?Jakie kontynenty były znane Europejczykom?

Cele lekcji:

- zapoznanie z przyczynami odkryć geograficznych, wybitnymi podróżnikami i ich osiągnięciami

- doskonalenie umiejętności pracy z mapą.

Cele sformułowane w języku ucznia: będziecie potrafili opowiedzieć o odkryciach geograficznych dokonanych w XV i XVI wieku i pokazac je na mapie.

Na Co Bezu

Po skończonej lekcji będziesz potrafił/ potrafiła:

- wymienić przyczyny gospodarcze, polityczne, osobiste i religijne odkryć geograficznych,

- podać najważniejszych odkrywców ( K. Kolumba, Fr. Magellana, Vasco da Gamy, B. Diaza, A.Vespucciego) i przedstawić ich dokonania,

- zaznaczyć na mapie trasy sławnych podróżników i nowoodkryte ziemie,

- podać daty odkrycia Ameryki (1492), drogi morskiej do Indii ( 1498) oraz pierwszej podróży dookoła świata (1519-1522) i zaznaczyć je na osi czasu,

- rozpoznać na ilustracji wynalazki, które umożliwiły odbywanie dalekich podróży morskich

(karawelę, astrolabium i kompas)

Pytanie kluczowe dla uczniów:

Na jakie niebezpieczeństwa i trudności byli narażeni podróżnicy wyruszający w dalekie podróże morskie ok 500 lat temu?

Metody: rybi szkielet, burza mózgów, praca z tekstem przewodnim, praca z mapką konturową, praca pod kierunkiem nauczyciela

Formy pracy: indywidualna, praca w grupach

Materiały i pomoce dydaktyczne: podręcznik, mapka konturowa, karta pracy przygotowane przez nauczyciela, globus

Realizacja podstawy programowej z historii

HISTORIA

III etap edukacyjny

Cele kształcenia – wymagania ogólne

I. Chronologia historyczna.

Uczeń sytuuje wydarzenia, zjawiska i procesy historyczne w czasie oraz porządkuje je i ustala

związki poprzedzania, równoczesności i następstwa; dostrzega zmiany w życiu społecznym

oraz ciągłość w rozwoju kulturowym i cywilizacyjnym.

II. Analiza i interpretacja historyczna.

Uczeń wyszukuje oraz porównuje informacje pozyskane z różnych źródeł i formułuje wnioski;

dostrzega w narracji historycznej warstwę informacyjną, wyjaśniającą i oceniającą; wyjaśnia

związki przyczynowo- skutkowe analizowanych wydarzeń, zjawisk i procesów historycznych;

wyjaśnia znaczenie poznawania przeszłości dla rozumienia świata współczesnego.

III. Tworzenie narracji historycznej.

Uczeń tworzy narrację historyczną, integrując informacje pozyskane z różnych źródeł; tworzy

krótkie wypowiedzi: plan, notatkę, rozprawkę, prezentację; przedstawia argumenty uzasadniające

własne stanowisko.

Treści nauczania – wymagania szczegółowe

16. Wielkie odkrycia geograficzne. Uczeń:

1) sytuuje w czasie i przestrzeni wyprawy Krzysztofa Kolumba, Vasco da Gamy,

Ferdynanda Magellana oraz sytuuje w przestrzeni posiadłości kolonialne

Portugalii i Hiszpanii;

2) ocenia wpływ odkryć geograficznych na życie społeczno-gospodarcze i kulturowe

Europy oraz dla Nowego Świata.

TOK LEKCJI:I. Czynności organizacyjno- porządkowe:przywitanie uczniówsprawdzenie listy obecnościpodanie tematu i celu lekcji

II. Rekapitulacja wtórna ...